ТикТок обяви, че почти сигурно ще спре дейността си в САЩ от утре, 19 януари, освен ако правителството не се намеси, преди забраната да влезе в сила. Дотук се стигна, след като Върховният съд отхвърли обжалване на китайската компания, която беше принудена от Конгреса или да продаде бизнеса си, или да бъде забранена в САЩ.
Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп вече каза, че иска да запази ТикТок. Проблемът е, че се очаква забраната да влезе в сила един ден преди идването му на власт.
В първото си изявление след решението на Върховния съд изпълнителният директор на компанията благодари на Тръмп за подкрепата. „Искам да благодаря на президента Тръмп за ангажимента му да работи с нас за намирането на решение, което да позволи останаването на ТикТок в Съединените щати. Това е силна позиция срещу произволната цензура“, коментира Шоу Цзъ Чу, изпълнителен директор на ТикТок.
Новината идва, след като през април миналата година президентът Джо Байдън подписа закон, според който ByteDance, компанията, която притежава ТикТок, трябва да продаде активите си в САЩ до 19 януари, в противен случай ще бъде забранена в цялата страна.
Смяташе се, че забраната няма да засегне потребителите на ТикТок, които вече имат изтеглено приложението на телефоните си. Сега обаче стана ясно, че платформата просто ще спре да функционира в САЩ от утре, освен ако не настъпи драматичен обрат в следващото денонощие.
Защо САЩ иска да забрани приложението?
Директорът на ФБР Крис Рей казва, че платформата представлява риск за националната сигурност на страната. Според него от китайските компании се изисква „да правят каквото иска китайското правителство по отношение на споделянето на информация или да служат като инструмент на китайското правителство“.
Друго опасение на САЩ е, че платформата може да се използва, за да оказва влияние на потребителите, да контролира техните устройства чрез събирането на данни и пристрастяващия алгоритъм, който използва. ТикТок обаче отрича подобни твърдения.