В търговската война “няма победители”, предупреди китайският вицепремиер Дин Сюесян. В обръщението си на Световния икономически форум в Давос на 21 януари той посочи, че “протекционизмът не води доникъде”.
Вицепремиерът започна изказването си с препратка към речта на китайския президент Си Дзинпин по време на конференцията в Давос през 2017-а, състояла се само няколко дни преди новият президент на Съединените щати Доналд Тръмп да започне първия си мандат. По онова време китайският лидер посочи, че “преследването на протекционизъм е все едно някой да се заключи сам в тъмна стая. Вятърът и дъждът може да останат навън, но също както и светлината и въздухът”.
След встъпването във втория си мандат на 20 януари, Тръмп обяви, че Вашингтон може да обложи с мита от 25% Мексико и Канада още от 1 февруари. Що се касае до Китай, американският лидер намекна, че митническите ставки могат да са начин да притиснат регистрираната в Пекин корпорация “Байт Данс” да продаде “Тик Ток”, което бъдеще в Съединените щати виси на косъм и съществуването му е гарантирано за само още 75 дни.
“Ако искаме да направим сделка с “Тик Ток” и това е добра сделка, и Китай не я одобри, но аз мисля, че в крайна сметка те (китайците) ще я одобрят, защото в противен случай ще въведем мита срещу тях”, заяви Тръмп. И уточни, че “не казва, че би направил това, но със сигурност би могъл”.
Американският президент каза, че той и Си Дзинпин са обсъждали “Тик Ток” и търговския обмен в разговор, проведен на 17 януари. В китайската информация за обмена на мнения не се споменава приложението на социалната медия. А тази година нито един от двамата лидери на двете най-големи световни икономики не участва в Давос.
Сюесян, който присъства за втори път на Световния икономически форум, е един от четиримата китайски вицепремиери. Икономиката на азиатския колос се бори да се справи със слабо вътрешно потребление и с продължаващ спад на местния сектор на недвижими имоти. Въпреки това, БВП на Китай се е увеличил с 5% през миналата година, според официалните данни на статистическата агенция на страната, след вълната от съобщения за стимули от септември 2024-а насам.
В изказването си на 21 януари Сюесян приписа икономическите предизвикателства пред страната си на външни фактори и на “временни затруднения, предизвикани от преструктурирането на националната икономика”. Той отбеляза, че Пекин се опитва да елиминира недвижимите имоти като стълб на растежа и да се насочи към нови двигатели като модерните технологии.
Технологичните постижения на Китай са резултат от “открито сътрудничество”, допълва вицепремиерът в последваща дискусия с основателя на Световния икономически форум Клаус Шваб. Сюесян е подчертал, че Пекин разработва изкуствен интелект за “интелигентна трансформация” на националното стопанство и има институции, способни да контролират новите технологии.
По време на администрацията на бившия американски президент Джо Байдън, Белият дом обяви, че е в конкуренция с Китай и въведе сериозни рестрикции, които не позволяват на китайски компании да купуват полупроводници от висок клас, използвани за обучението на системи с изкуствен интелект. В тази връзка Сюесян посочва, че “ако позволим на тази безразсъдна конкуренция между страните да продължи, ще се сблъскаме със сериозна, неглижирана заплаха”. И призовава за глобална координация на управлението на изкуствения интелект чрез ООН, подобно на ядрените или биологичните рискове.
Китайският вицепремиер предупреждава за “невъобразими последствия”, ако светът се разцепи на различни системи, включително и за най-лошия сценарий на “рецидив към конфронтация”. Защото при него нито една държава няма да остане незасегната. Все пак, след разговора между Тръмп и Си Дзинпин на 17 януари, той изрази надежда “за добро начало” на отношенията с новата американска администрация.
Тонът на председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, която също направи обръщение към участниците във Форума на 21 януари, пък беше примирителен. Тя каза, че “първият приоритет на Европейския съюз ще е да се ангажира отрано, да обсъди общите интереси и да е готов за преговори” с Тръмп. И увери, че европейците “ще бъдат прагматични, но винаги ще отстояват принципите си за защита на своите интереси и за поддържане на ценностите си”.
Фон дер Лайен подчерта също, че Европа “трябва да си взаимодейства констурктивно с Китай, за да намери решения във взаимен интерес”, въпреки ескалиращото напрежение между двете страни. Да припомним, че Брюксел раздразни сериозно Пекин с поредицата разследвания на държавни субсидии за сектора на зелените технологии и с последвалото обмитяване на китайските електрически коли. В очевидна препратка към тези мерки Сюесян предупреди, че “издигането на зелени бариери може да наруши нормалното икономическо и търговско сътрудничество”.
Шефката на ЕК повтори и коментара си за свободната търговия, посочвайки последните сделки на ЕС с Швейцария, с блока на Южна Америка Меркосур и с Мексико. Тя заяви също, че Брюксел и премиерът на Индия Нарендра Моди искат да “надградят” партньорството си.