Богатството на 500-те най-богати хора на планетата намаля със 108 милиарда долара на 27 януари поради спада на акциите на технологичните компании на фона на успеха на безплатния чатбот DeepSeek-R1 от китайската компания DeepSeek. Това съобщава Bloomberg.
Основателят и главен изпълнителен директор на американския производител на чипове Nvidia Дженсън Хуанг загуби 20.1 милиарда долара, а състоянието му спадна до 101 милиарда долара. Самата Nvidia отчете спад с 600 милиарда долара и загуби статута си на „най-ценната компания в света“, изоставайки след Apple и Microsoft, след като акциите й паднаха с почти 18 процента.
Съосновател на Oracle Corp. Лари Елисън загуби 22.6 милиарда долара, основателят на Dell Майкъл Дел – 13 милиарда долара, а основателят на Binance Чангпенг Джао загуби 12.1 милиарда долара.
Борсите в Европа също реагираха на пускането на китайския чатбот.
Според Reuters, акциите на германската компания Siemens, която доставя оборудване за инфраструктура с изкуствен интелект, са потънали с 19.9 процента.
DeepSeek е компания за изкуствен интелект, която разработва големи езикови модели (LLM) с отворен код.

Базирана в Ханджоу, Zhejiang, тя е собственост и се финансира единствено от китайския хедж фонд High-Flyer, чийто съосновател, Liang Wenfeng, създаде компанията през 2023 г. и е неин главен изпълнителен директор.
DeepSeek изпълнява задачи на същото ниво като ChatGPT, въпреки че е разработен на значително по-ниска цена и използва по-малко ресурси. AI моделът е разработен от DeepSeek на фона на санкциите на САЩ срещу Китай за чипове на Nvidia, които имаха за цел да ограничат способността на страната да разработва усъвършенствани AI системи.
На 10 януари 2025 г. компанията пусна първото си безплатно приложение за чатбот,
което до 27 януари надмина ChatGPT като най-изтегляното безплатно приложение в iOS App Store в Съединените щати и доведе до спад на цената на акциите на Nvidia с 18 процента.
Успехът на DeepSeek срещу по-големи и по-утвърдени съперници е описан като „преобръщане на изкуствения интелект“ и представляващ „първия изстрел в това, което се очертава като глобална космическа надпревара с изкуствения интелект“.
Приложението AI Assistant на DeepSeek става най-тегленото в US AppStore
AI Assistant от китайския стартъп DeepSeek заема първо място в списъка на най-популярните безплатни приложения в AppStore в САЩ. Това съобщава TechCrunch като се позовава на данни на изследователската компания Appfigures.
Приложението започна бързо да набира популярност след пускането му на 10 януари, а трафикът към уебсайта на компанията също се увеличи. Според аналитичната агенция Similarweb, дневният брой посещения на уебсайта DeepSeek се е увеличил от 280 хиляди на 6.2 милиона, а компанията е изправена пред DDoS атаки.
От DeepSeek твърдят, че разходите за разработване на чатбота AI Assistant не надвишават 6 милиона долара и той работи на по-малко усъвършенствани микрочипове от тези, произвеждани в момента от Nvidia. В резултат акциите на Nvidia паднаха, а компанията загуби 600 милиарда долара от пазарната си капитализация за ден.