Цялата тежест от 2024 г. като фактурирани разходи и такива, за които не са издадени фактури, но са свързани с подписани споразумения за разсрочване на задълженията от предходни години, възлизат на обща стойност 4.068 млрд. лева. И тези пари трябва да се намерят в бюджета за 2025 година.
Това стана ясно по време на изслушването в парламента на финансовия министър Теменужка Петкова, поискано от депутатите от „Възраждане“.
Петкова обяви и че има разходи, които са извършени през 2024 г. и за които са издадени фактури, но парите не са разплатени, като сумата възлиза на 1.080 млрд. лева.
Отделно има и дейности, които са извършени през 2024 г. и за които са издадени сертификати за извършена работа, но не са издадени фактури, като на контрагентите е било обяснено, че няма пари да им се плати. По-конкретно става въпрос за сума в размер на 1.63 млрд. лева.
Подписаните споразумения за разсрочване на разходите, които са били разплатени през последните години – в това число разходи за лихви, за дела и компенсации, са в размер на 913 млн. лева.
Не на последно място и формираният дефицит на Фонд „Сигурност на Електроенергийната Система“ от 444 млн. лева за 2024 г., за който е бил поет ангажимент, че ще бъде покрит в рамките на 2024 година, също е прехвърлен за 2025 година. По инвестиционната програма за общините пък има половин милиард от 2024 г., който трябва да бъде изплатен през 2025 г., което означава, че те няма да мога да осъществят всички планирани проекти за тази година.
Костадин Ангелов от ГЕРБ-СДС посочи, че не е учуден от изнесените данни и от дупката от 18 млрд. лева, тъй като в Закона за публичните финанси било записано, че няма как да имаме 3% дефицит, а предходни финансови министри са смятали, че това е нормално.
Асен Василев от „Продължаваме промяната“ – „Демократична България“ се обърна към министър Петкова, взимайки повод от думите й за капиталовата програма. Василев посочи, че има предвид 10 млрд. лева, заложени в бюджета, за които Петкова отчете, че не са похарчени, защото част от тях са европейски средства, а друга част – национални.
Асен Василев се позова на данни, изнесени от финансовото министерство, на 31 януари 2025 година. По думите му от тях става ясно, че изпълнението на частта, свързана с националните приходи – т.е. всички данъци, са постъпили на 101.3%, а онова, което липсва, са 3.4 млрд. лева по Националния план за възстановяване и устойчивост.
Освен това Василев обвини служебния кабинет на Димитър Главчев, че вместо да изплати на земеделските стопани общо 60 млн. лева по така наречената украинска помощ, той им е предоставил 600 млн. лева. Василев припомни, че тази помощ е била предвидена по времето на премиера Денков, но е била насочена само към земеделските стопани, които са на загуба.
По отношение на дефицита във Фонд „Сигурност на Електроенерийната Система“ Асен Василев припомни, че кабинетът „Денков“ бил приел постановление на Министерския съвет, с което дългът на „Топлофикация“ се прехвърлял от Българския енергиен холдинг (БЕХ) в Министерството на енергетиката. Целта била да се подобрят финансите на Българския енергиен холдинг, защото дългът на „Топлофикация“ бил трудно събираем. Така се премахвала обезценката на дълга и на консолидирана фискална програма се давал допълнителен приход от 1.1 млрд. лева. Това постановление обаче било отменено от кабинета „Главчев“ и този приход бил зачеркнат от приходите за 2024 г., въпреки че бил записан в бюджета.
На следващо място Асен Василев отбеляза, че Теменужка Петкова отчита като неразплатени разходи лихви по стари задължения към АПИ. Той обърна внимание, че срещу АПИ се водят съдебни дела за незаконно строителство. Той предположи, че някои от делата може и да са приключили, но по други вероятно са подписани споразумения. Той прикани Теменужка Петкова да направи проверка дали не са подписани споразумения, без да са приключили делата и оттам да са поети задължения, без решение на съда.
Накрая Асен Василев подчерта, че криза няма, тъй като сме на плюс 500 млн. лева за януари, въпреки прогнозите на ГЕРБ-СДС, че сме на 400 млн. лева дефицит. По думите на Василев от ГЕРБ-СДС крият тези данни – защото по времето, когато той е бил министър, данни са се публикували всеки месец.