Министерството на правителствената ефективност на САЩ (DOGE), оглавявано от предприемача Илон Мъск, работи върху създаването на чатбот за правителството на САЩ. За това пише списание Wired.
Според публикацията, агенцията има за цел да разработи бот, наречен „GSAi“, базиран на изкуствен интелект (AI) за публичната администрация възможно най-скоро. Инициативата има за цел да „подобри ежедневната производителност на приблизително 12 000 служители“, които управляват офис пространство, договори и ИТ инфраструктура в правителството, според двама неназовани източника, казали пред Journal. Те отбелязаха, че екипът на Мъск се опитва да използва различни технологии, които ще му позволят да анализира „огромни количества данни“.
По-рано Мъск каза, че
САЩ ще загубят „следващата война“, освен ако не започнат цялостна ревизия на оръжейната си програма.
Той отбелязва, че програмите трябва да бъдат напълно преразгледани, тъй като настоящата стратегия е да се създават малки количества оръжия на висока цена, за да се води „вчерашна война“. „Ако не бъдат направени незабавни и драматични промени, Америка ще загуби следващата война нещастно“, пише предприемачът. Той коментира доклад, че американският флот планира да харчи 40 милиарда долара годишно за следващите 30 години за 364 кораба, въпреки че тези средства могат да бъдат изразходвани за 10 000 дрона, „за да покрият целия свят с тях“.
На 5 февруари пред сградата на Министерството на финансите на САЩ се проведе протест срещу достъпа на Мъск до Министерството на финансите. Протестиращите държаха плакати с надписи „Спрете преврата на Илон“, „Мъск, далеч ръцете от нашите пари“ и „Никой не е избрал Илон“.
По-рано конгресменът демократ от Уисконсин
Марк Покан обяви, че планира да представи законопроект, наречен ЕЛОН МЪСК,
който ще забрани на специални държавни служители, включително Илон Мъск, да имат активни федерални договори. За това американският служител написа в социалната мрежа X. „Това законодателство ще изисква от федералните агенции да прекратят всички договори, възложени на специален правителствен служител, подобно на забраните за членове на Конгреса и други федерални служители“, пише конгресменът. В доклада се посочва още, че длъжността специален държавен служител позволява да се правят препоръки за бюджетните разходи. Това означава, че онези, които заемат публични длъжности, могат да се възползват от това за собствените си интереси и лична изгода, пише Покан.
В изявлението на конгресмена се казва, че „никой държавен служител не трябва да има финансов интерес“ от това с кого правителството на САЩ прави бизнес, а Мъск, според Покан, е ясен пример за „този вид потенциална злоупотреба“.
На 5 февруари NBC News съобщи, цитирайки неназован служител в администрацията на президента Доналд Тръмп, че Белият дом е напомнил на Мъск, че има граници на властта му. Според телевизионната компания, бизнесменът има достъп до чувствителна правителствена информация и платежната система на Министерството на финансите на САЩ и остава неясно какво ще правят Мъск и екипът му с тази чувствителна информация.
Преди това Мъск се е описвал като „човека за техническа поддръжка на Белия дом“, според хора от обкръжението му.