„Трябва ли да се подчиняват на закона, или не, ако трябва да го прилагат?! Когато не е съгласен със закона, да напуска съдийството, да става депутат и да промени закона! Не може съдия да казва: Този закон не ми харесва в тази част, а в друга ми харесва и ще го прилагам. Не е нормално. Защо след като употребят алкохол или наркотици, трябва да се качват зад волана и да стават потенциални убийци, защо трябва да бъдем толерантни и да не прилагаме тази мярка?! Защо тогава в Гърция е законосъобразно, а у нас не, на друг Европейски съюз ли сме член?! Има закон и трябва да го прилагате такъв, какъвто е приет, но не и в своите актове да казвате, че този закон не ми харесва. Това води до неприлагане на закона и до едно самоуправство!“
Гневната тирада с призив членовете на ВСС да намерят начин законът да е над тях е на Красимир Арсов, баща на загиналия в катастрофа Филип, и беше излята пред Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет. Това стана на свиканото по оплакване на районния съдия Мирослав Петров за извършвана срещу него прокурорска проверка заседание. Петров орева света за това, че прокуратурата си позволява да го проверява за отказа да конфискува колите на заловени с алкохол и дрога в кръвта шофьори, сред които нашумя случая с журналиста Ивайло Цветков – Нойзи.
На този фон кадровиците се скриха зад обичайния формализъм, че уж ще правят нещо. Първо щели да изясняват дали прокурорската проверка срещу Петров е започнала по анонимен сигнал. Абсолютно ненужен детайл предвид факта, че присъстващите представители на сдружението „Ангели на пътя“ заявиха, че сигналът е техен. Ще бъдат приобщени още както и преюдициалното запитване на съдията от районния съд във Велики Преслав до Съда на ЕС във връзка с отнемането на автомобилите, така и двете сезирания на Конституционния съд в тази насока. На финала ще има произнасяне за интегритета на Мирослав Петров, който ще се окаже безупречен.
Самият Петров се брани агресивно, съзнавайки своята „функционална“ недосегаемост, която формално отрича. В софийските съдилища почти ежедневно имало дела с медиен интерес и нямало как всеки път да се преценява обществената реакция. Според него в сигнала единственото, което изразявали представителите на сдружението, е несъгласие с мотивите на съдебния му акт. Прилагал пряко Конституцията и правото на Европейския съюз без да чака промяна в националния закон. Ако някой разполагал с данни за извършени от него престъпления, да сезира компетентните власти, но да застане с името и подписа си и впоследствие да може да носи отговорност, че ме е набедил“..
Иначе Милослав Петров от няколко години водел „почти аскетичен начин на живот и контактувам с ограничен кръг от хора – близки и колеги, именно за да се предпазя от въвличане в схеми с нотариуси и джуджета, които биха ме компрометирани и биха рефлектирали негативно върху репутацията ми и имиджа на съдебната власт“. Колкото до участието му заседанието онлайн, това било „заради влошено здравословно състояние, имам сериозно неврологично заболяване и ако искате, може да ви представя решение на ТЕЛК“.
Междувременно членът на ВСС Боян Новански предложи да се поиска справка от КАТ дали Ивайло Цветков-Нойзи е прехвърлил колата си след отказа на Мирослав Петров да му бъде отнета, каквито твърдения имало в социалните мрежи.