Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен даде начало на инициативата InvestAI за мобилизиране на 200 милиарда евро за инвестиции в изкуствен интелект, включително в нов европейски фонд за гигафабрики с ИИ в размер на 20 милиарда евро.
Това стана днес (11 февруари) по време на срещата на високо равнище в Париж за действие в областта на изкуствения интелект (ИИ), на която участва и премиерът Росен Желязков, съобщават от представителството на Еврокомисията в България.
Фон дер Лайен обяви, че целта на инвестицията е да се даде възможност за отворено и съвместно разработване на най-сложните модели на ИИ с цел Европа да се превърне в континента – лидер в сферата на изкуствения интелект.
Фондът на InvestAI ще финансира четири бъдещи гигафабрики с ИИ на територията на Европейския съюз. Те ще бъдат специализирани в обучението на най-сложните, много големи модели на Изкуствения интелект. Такива модели от следващо поколение изискват обширна изчислителна инфраструктура за пробиви в конкретни области като медицината или науката.
Гигафабриките ще имат около 100 000 чипа последно поколение, около четири пъти повече от фабриките за изкуствен интелект, които се създават в момента, обясни Урсула фон дер Лайен.
Гигафабриките, финансирани чрез InvestAI, ще бъдат най-голямото публично-частно партньорство в света. Те ще служат на европейския модел на сътрудничество в отворени иновации, с акцент върху сложни промишлени и критични приложения. Целта е всяка компания, а не само най-големите играчи, да имат достъп до широкомащабна изчислителна мощ за изграждане на бъдещето.
Първоначалното финансиране от Комисията за InvestEU ще дойде от съществуващите програми на ЕС за финансиране, които имат цифров компонент, като например програмата „Цифрова Европа „и „Хоризонт Европа“ и InvestEU. Държавите членки могат също така да допринасят чрез програмиране на средства от своите пакети за сближаване. Финансирането на гигафабрики с ИИ с комбинация от безвъзмездни средства и собствен капитал ще послужи като един от пилотните случаи за стратегически технологии, обявени в Компаса „Конкурентоспособност“.
Комисията вече обяви първите седем завода за изкуствен интелект през декември и скоро ще обяви следващите пет. Съществуващата подкрепа за фабриките за ИИ в размер на 10 милиарда евро, съфинансирана от ЕС и държавите членки, вече е най-голямата публична инвестиция в ИИ в света и ще отключи над десет пъти повече частни инвестиции.
Еврокомисията също така ще създаде Европейски съвет за научни изследвания в областта на ИИ, на който Европа може да обедини ресурси и да проучи как може да използва неизползвания потенциал на данните в подкрепа на ИИ и други технологии. По-късно през 2025 г. предстои Комисията да стартира и инициатива „Прилагане на ИИ“ за насърчаване на промишленото възприемане на изкуствения интелект в ключови сектори.