Пак ни „заковаха“ за висока корупция

корупция българия

Нивата на корупция в България са тревожно високи, а усилията за ограничаването й са без успех – това показва поредният Индекс за възприятие на корупцията за 2024 г., публикуван от неправителствената организация „Трансперънси Интернешънъл“. Според изследването България получава 43 точки, което е под критичния праг от 50 точки. Това сигнализира за сериозни предизвикателства в борбата с корупцията в страната, се казва в доклада.

България е само пред Унгария от държавите в Европейския съюз, показват резултатите.

Индексът измерва нивата на политическа корупция и показва, че тя е бариера за доброто управление, несъвместима е с функционирането на демократичните институции и устойчивото икономическо развитие, пишат от неправителствената организация. 

korupcziya balgariya2

Според доклада чуждестранните инвестиции са на историческо дъно, а сериозният бизнес, който инвестира дългосрочно и има отговорността и силите да развива в положителна насока обществената среда в регионите, напуска страната или обмисля да го направи. Причината за това е враждебната среда на повишаващи се самоцелни регулации и своеволия на администрацията, допълнена от деструктивния ефект на правната несигурност. Всичко това не позволява планиране и дългосрочни, устойчиви инвестиции.

Среда, в която данъчната тежест и планирането на разходите за труд са непредвидими дори в рамките на текущата година, а зависят от задкулисни политически договорки за удовлетворяване на видими и невидими клиентелистки интереси, е отровна.

Посочва се и факта, че законността на последните избори в България бе поставена под сериозни съмнение дори и от парламентарно представените политически сили и че окончателното решение е оставено в ръцете на Конституционния съд, чието становище е непредвидимо. Тази ситуация хвърля сянка и върху легитимността на политическата власт, която трябва да прави ключови реформи и назначения, твърдят авторите на изследването.

„Трансперънси Интернешънъл“ отбелязва, че повече от две трети от държавите по света получават резултат под 50, а средната глобална стойност на индекса остава непроменена – 43 точки. Дания оглавява класацията с 90 точки, докато страни като Сомалия (9), Венецуела (10) и Сирия (12) остават на дъното.

В контекста на Европейския съюз България продължава да изостава в сравнение със средното ниво за Стария континент, което остава около 62,33 точки. Най-големите предизвикателства за нея остават борбата с безнаказаността, укрепването на институциите и повишаването на общественото доверие в управлението, пишат още от „Трансперънси Интернешънъл“.

Според Франсоа Валериан – председател на Борда на директорите на „Трансперънси Интернешънъл“, корупцията не е характерна за отделни народи, тя не е въпрос на култура или манталитет. По време на визитата си у нас през юни м.г. той даде пример за това с Франция. „Тук винаги се е смятало, че си много хитър, ако успееш да не спазваш закона. Но французите имат късмет от началото на 90-те години на миналия век да разполагат с достатъчно независима съдебна власт, която да разследва случаите на корупция и да осъжда на затвор корумпираните политици“, каза Франсоа Валериан.

fransoa valerian

„Борбата с корупцията не е възможна, ако липсва независима съдебна власт с необходимите човешки и финансови ресурси, за да работи адекватно – допълни той. – В България трябва да се приемат още закони – като този за лобизма, например, и за злоупотребата със съдебни методи срещу борците срещу корупция. Но най-важните закони са налице. Необходима е съдебна власт, използваща тези закони, която да се бори истински с организираната престъпност“.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст