Маргарет Тачър е първата жена, избрана за лидер на Консервативната партия през 1975 г.

Маргарет Тачър

Маргарет Тачър е първата жена, избрана за лидер на Консервативната партия на Великобритания. Това става на 11 февруари 1975 година.

Маргарет Хилда Тачър или Баронеса Тачър от Кестевен (13 октомври 1925 – 8 април 2013 г.) е и първата жена, изпълнявала функциите на министър-председател (премиер-министър) в Обединеното кралство – позиция, която тя заема от 4 май 1979 до 28 ноември 1990 година. Тя е лидер на Консервативната партия от 1975 г. до края на премиерството си.

Още преди да дойде на власт, тя е наричана Желязната лейди в съветската пропаганда –

прозвище, останало до днес. Тачър приема прозвището със задоволство и скоро то се свързва с нейния образ – на непоколебим и постоянен характер.

Маргарет Тачър е член на Ордена на жартиера и Ордена за заслуги.

По време на изборите през 1950 тя привлича медийно внимание като най-младата жена кандидат сред консерваторите в Дартфорд, който се счита за сигурно място за лейбъристите и макар че губи, с кампанията си намалява броя на подадените гласове за лейбъристите. Тачър не се отказва и продължава да търси мястото си сред кандидатите на консерваторите. Тя лесно печели изборите във Финчли през 1959 г. и за първи път влиза  в Камарата на общините. Нейната първа реч е в подкрепа на законопроект, който постановява заседанията на местните съвети да са публични.

Тачър преминава през няколко министерски поста в различни британски правителства.

След загубата на консерваторите в изборите през февруари 1974 г. решават да поставят въпроса за лидерското място в партията на Едуард Хийт. Маргарет Тачър решава също да се включи в избора. Неочаквано тя повежда на първия балотаж и спечелва мястото на втория със 130 гласа срещу 119 за Хийт и така става лидер на Консервативната партия, през февруари 1975 година.

Лейбъристкото правителство изпитва трудности със синдикатите през зимата на 1978-1979 г., наречена „Зимата на негодуванието“. В тази обстановка консерваторите печелят изборите

през 1979-а и Тачър става първата жена-премиер в Европа.

Тя съставя правителство на 4 май същата година с намерението да преодолее спада в икономиката на Великобритания и да намали държавните разходи. Тачър иска държавата да се оттласне от имперското мислене и да се съобразява по-малко с международните събития. Тя работи в тясно сътрудничество с Роналд Рейгън (избран през 1980 г. за президент на САЩ) и с Браян Мулрони (станал премиер през 1984 на Канада).

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Увеличението на цените през последните месеци създава ли финансови затруднения за вас?

Подкаст