UniCredit (“Уникредит”) публикува на 11 февруари по-добри от очакваните финансови резултати и преводи към инвеститорите за 2024-а и заяви, че цели да задържи стабилна печалбата си през тази година, въпреки намаляващите лихвени проценти, както и да увеличи възнагражденията на акционерите в периода 2025-2027 година. Италианската банкова група прогнозира “скромен спад” на чистия си лихвен марж (разликата получените лихви по кредитите и начислените суми по депозитите) през 2025-а заради по-ниските лихви в еврозоната и заради усилията да свие руския си бизнес. Европейската централна банка изисква от “Уникредит” да ускори процеса по изтеглянето си от Русия.
Нетните приходи на италианския кредитор през 2024-а са достигнали 24.2 млрд. евро – с 4% повече отколкото през 2023-а, благодарение основно на получените комисионни от 8.1 млрд. евро (с 8% над сумата от предишната година). Нетната печалба е в размер на 9.7 млрд. евро – 2% ръст спрямо 2023 година.
Банката е превела 9 млрд. евро на инвеститорите през 2024-а под формата на дивиденти и обратно изкупуване на банкови акции, от които 3.7 млрд. евро кешови дивиденти на акционерите – по 2.40 евро на акция, което е скок с 33% спрямо изплатената сума през 2023-а.
Качеството на активите остава силно. Коефициентът на капиталова адекватност на първичния капитал CET1 е 15.9%, колкото и през 2023-а, въпреки стратегическите инвестиции и по-високите суми, преведени на инвеститорите. Под ръководството на главния изпълнителен директор Андреа Орчел втората по големина италианска банкова институция предприе агресивна стратегия за разширяване на бизнеса, като изгради 28% дял в германската “Комерцбанк” и направи оферта за поглъщане на по-дребния си местен съперник “Банко БПМ” под формата на размяна на акции.
През февруари пък “Уникредит” обяви, че е придобила 4.1% дял в най-големия италиански застраховател “Дженерали” – инвестиция, която засилва влиянието й в други сделки по сливания и поглъщания и битки на полето на италианските финанси.
За 2025-а “Уникредит” предвижда едноцифрено увеличение на комисионните, което няма да е достатъчно, за да компенсира въздействието на по-ниските лихвени проценти, и нетни приходи над 23 млрд. евро спрямо миналогодишните 24.2 млрд. евро. Банковото ръководство ще проучва външни възможности за растеж единствено “ако те отговарят на стратегическите и финансови параметри на групата”. И обещава по-високи компенсации за инвеститорите през 2025-а в размер на 50% от нетната печалба. Както и да я закръгли на 10 млрд. евро през 2027-а, въпреки че ще изплаща по-големи суми на акционерите в периода 2025-2027-а в сравнение с 2024-а.
Откакто през 2021-а Орчел пое кормилата на втория по големина италиански кредитор, той увеличи размера на приходите на акционерите и повиши шест пъти цената на банковите акции, което осигурява сериозно надмощие в сделките по сливания, осъществявани чрез 100% замяна на акции. Освен това Орчел притежава и милиарди евро бързоликвидни средства извън капиталовите резерви, част от окито би могъл да използва за сливания и поглъщания през идните години.
Акциите на “Уникредит” загубиха 2.7% от пазарната си оценка в ранните часове на борсовата търговия на 11 февруари след публикуваната от италианския всекидневник “Кориере дела сера” новина, че холдингът Delfin на фамилия Дел Векио проучва възможността да продаде 2.7-процентния си дял в банковата група.