Близо осем от десет български компании са предприели стъпки за ограничаване на емисиите от парникови газове, сочи проучване на Групата на Европейската инвестиционна банка (ЕИБ). Също така, в сравнение с фирмите в други страни от Европейския съюз, много по-голяма е вероятността в българските фирми жени да заемат ръководни длъжности или да са собственици. Това потвърждават последните резултати за страната от инвестиционното проучване на Групата на ЕИБ (EIBIS).
Това е годишен доклад, съставен въз основа да допитване до около 13 000 фирми във всички държави членки на ЕС, както и на извадка от САЩ. Основните резултати бяха публикувани през октомври 2024 г. като те доказват водещата позиция на компаниите в ЕС по отношение на инвестициите за облекчаване и приспособяване към последствията от изменението на климата.
Подробните доклади за отделните страни в ЕС бяха публикувани днес. Няколко са основните констатации за България. Действията на българските компании за ограничаване на емисиите включват енергоспестяване и производство на енергия от възобновяеми източници. Делът на българските фирми, които правят стъпки за намаляване на парниковите газове, обаче е под средния за ЕС от 91 процента.
Шест от десет фирми в България съобщават, че са били засегнати от крайни метеорологични явления, а делът на предприелите стъпки за облекчаване на последствията от изменението на климата се е увеличил над два пъти спрямо 2021 г. до 56 на сто.
Инвестиционната прогноза е стабилна предвид дяла на фирмите, които очакват увеличаване на инвестициите, а не спад, като българските фирми продължават да инвестират в разширяване на дейността вместо в подмяна на активи.
В сравнение с други страни в ЕС,
в България има повече фирми, при които 40% или повече от ръководните длъжности са заети от жени
и половината или повече от собствениците са жени.
„Ще продължим да подпомагаме българските фирми да предприемат мерки в областта на климата, да се приспособяват към глобалното затопляне и да повишават своята конкурентоспособност“, заяви вицепрезидентът на ЕИБ Кирякос Какурис.
Резултатите от проучването са част от годишния инвестиционен доклад – водещото издание на икономическия отдел на Групата на ЕИБ, което представя инвестиционната прогноза за икономиката в Европа. Следващият инвестиционен доклад ще бъде публикуван на 5 март по време на годишния форум на Групата на ЕИБ в Люксембург.
Годишният форум събира на едно място водещи фигури от правителствата, деловите и финансовите кръгове за обмен на мнения относно инвестиционните приоритети в подкрепа на европейската политика, като сред темите са промишлената декарбонизация, изкуствения интелект, съюза на капиталовите пазари, сигурността, жилищното строителство и разширяването на ЕС. Темата на тазгодишното събитие са инвестициите в една по-устойчива и сигурна Европа.
Европейската инвестиционна банка е институцията за дългосрочно кредитиране на Европейския съюз
и е собственост на страните членки. Тя финансира инвестиции в осем главни приоритета. А те пък допринасят за целите в политиката на ЕС, като поощряват действия в областта на климата и околната среда, цифровизацията и технологичната иновация, сигурността и отбраната, сближаването, селското стопанство и биоикономиката, социалната инфраструктура, съюза на капиталовите пазари, за да може Европа да бъде по-силна в един по-мирен и благоденстващ свят.
От началото на своята дейност в България, Групата на ЕИБ е инвестирала повече от 10 млрд. евро в страната, като е финансирала проекти за преодоляване на регионалните различия, за укрепване на икономическата конкурентоспособност и за засилване на растежа. Само за миналата година финансирането от Групата на ЕИБ в България достигна 388 млн. евро.