Критичната инфраструктура на „Нефтохим“ е тръбопровода между производството и данъчните складове, там трябва да контролира държавата, смята Богдан Богданов
В продължение на много години доста правителства са предоставили на „Лукойл-Нефтохим“ лукса на пълния монопол при горивата у нас. Притеснителен е фактът, че „Лукойл“ от 7-8 месеца продава бургаската рафинерия, че са се явили 24 кандидат-инвеститори и от тях са останали да се конкурират 7, а дори ние, като народни представители, разбрахме за това чак в края на януари 2025 г. Най-притеснително е мълчанието на държавата по темата. А българската държава трябва да заяви официално какви са очакванията й към потенциалните инвеститори, да направи преглед на интегритета на тези инвеститори, да изясни реалните собственици. „Нефтохим-Бургас“ е от значение не само за нашата национална сигурност, но и за европейската. Транзитната такса от 20 лв./МВтч на руския газ през „Турски поток“ би носила на България по 3 млрд. лв. годишно. И тя е напълно законна и възможна. Въпросът е кой и защо у нас е против.
Това заяви във видео интервю за СТУДИО БАНКЕРЪ депутатът от ПП-ДБ Богдан Богданов, бивш министър на икономиката и индустрията.
Още от интервюто:
Какъв е делът на високотехнологичната икономика в България?
Как трябва да се преструктурира българската икономика?
Какво се крие зад схемите за продажба на „Лукойл-Нефтохим“?
Изясни ли се кой се е облагодетелствал от дългогодишното неплащане на данъци от страна на рафинерията?
Къде е „левчето на Добрев“?
Може ли гражданският натиск да повлияе на цените?
Вижте първата част от интервюто с Богдан Богданов