Брюксел разсъждава за нови правомощия, които да дадат право за въвеждането на временен таван на цените на природния газ, достигнали рекордни равнища в сравнение с американските. През тази седмица европейските газови контракти са най-скъпи за последните повече от две години, отчасти заради ниските температури и липсата на вятър, която редуцира производството на възобновяема енергия. Цените са три-четири пъти по-високи отколкото в Съединените щати, което създава огромни спънки за европейските компании.
Европейската комисия обсъждала ограничението като част от дискусиите за политическия документ за “чиста индустриална сделка”, който трябва да бъде представен през март, твърдят запознати с въпроса лица. Този стратегически план излага пътищата за укрепване на тежката промишленост, която се сблъсква с множество предизвикателства, включително и агресивните търговски мерки на американския президент Доналд Тръмп, както и амбициозния зелен преход на Европейския съюз.
Разговорите за механизмите за въвеждането на ценови таван, макар и на ранен етап, среща съпротивата на индустриални групи, които предупреждават, че той може да подбие доверието в европейския пазар.
Единадесет групи, между които и асоциацията на европейските енергийни борси Europex и лобистката група на финансовите пазари AFME, са изпратили писмо до Урсула фон дер Лайен на 11 февруари, което са прочели репортери на “Файненшъл таймс”.
В него се посочвало убеждението на авторите, че “тази мярка, ако бъде обявена, може да има дълготрайни отрицателни последствия за стабилността на европейските енергийни пазари и сигурността на доставките на територията на континента”. И че таван на газовите котировки ще “подбие доверието” в основния център за търговия и формиране на европейската референтна газова цена TTF. Авторите допълвали, че този подход “може да принуди световната газова общност да се прехвърли към други референтни цени, които не се ограничават и следователно са по-представителни, и които се формират извън ЕС”.
Брюксел предложи подобен таван за първи път през 2022-а, в разгара на енергийната криза в блока, последвала орязването на руските газови доставки за европейските съседи след пълномащабното нахлуване на руски войски в Украйна. Този лимит никога не е бил задействан, защото газовите цени се задържаха под базовите 180 евро за мегаватчас. въз основа на този опит, бившият председател на Европейската централна банка Марио Драги призова миналата година да се овласти ЕК да въвежда “динамични тавани” когато европейските газови котировки се отклоняват от глобалните цени на енергията.
“Проучваме в детайли препоръките на Драги по този конкретен въпрос”, коментира официален представител на ЕС. Двама негови колеги твърдят, че плановете могат да включат и мерки, които да не позволят на търговците да тласнат нагоре газовите цени през лятото когато европейските държави попълват газовите хранилища за следващите зимни месеци.
Дипломат от ЕС посочва, че някои страни членки на общността вероятно няма да искат ценови таван на синьото гориво. Срещу опонентите на подобен под са и Германия и Нидерландия, които се противопоставиха на предишния лимит.
Засега няма официален коментар за подобна интервенция от ЕК. Тя би могла да затрудни усилията на блока да парира митническата офанзива на Тръмп в случай че ЕС не се съгласи да купува по-големи количества втечнен природен газ от Съединените щати.
“Европа трябва да се съсредоточи върху получаването на достатъчно енергия, която да захранва промишлените сектори и да отоплява домовете на хората”, посочва Амунд Вик – старши съветник в Eurasia Group и бивш заместник министър на енергетиката на Норвегия. Вик допълва, че “въвеждането на таван на цените на едро няма да реши проблема, който се корени в липсата на енергия”.