Множество често купувани от американците стоки и услуги са поскъпнали през януари, повеждайки инфлацията в грешната посока и изкачвайки я до най-високата стойност от юни 2024-а насам. Например, цените на яйцата са се повишили с 15.2% от декември 2024-а до януари 2025-а – най-скоростно от 2015-а насам, и с 53% на годишна база.
Индексът на потребителските цени е скочил с 0.5% през първия месец от новата година спрямо последния от миналата след 0.4% декемврийски ръст и с 3% на годишна база след 2.9% през декември, съобщи на 12 февруари щатското Министерство на труда. Икономисти прогнозираха 0.3% месечно и 2.9% годишно повишение на януарските цени.
По-стриктно следения базов индекс на потребителските цени, от който са изключени хранителните и енергията заради силната им зависимост от различни условия като време, болести, затруднения в продоволствените верги и др., също е с по-висок ръст – 0.4% на месечна и 3.3% на годишна база.
Инфлационният възход подкрепя посланието на Федералния резер, че няма да бърза да поднови лихвените редукции заради задълбочаващата се стопанска несигурност. Котировките на федералните фондове показват, че търговците не очакват ново понижение на лихвите поне до септември.
Пазарните реакции на новината бяха разнопосочни: доларовият индекс поскъпна с 0.37%, еврото поевтиня с 0.18%, доходността на базовите десетгодишни американски правителствени облигации се повиши до 4.641%, а фючърсните контракти на щатския борсов индекс S&P 500 загубиха почти процент от пазарната си оценка, вещаейки слаб страт на търговията на Уолстрийт.
Заключението на анализаторите е, че при тези инфлационни числа в съчетание със стабилния пазар на труда в Съединените щати Федералният резерв няма да орязва лихвите, защото икономическите условия не налагат подобна политика. Нещо повече, данните показват, че неутралният лихвен процент (който нито стимулира нито възпира растежа) трябва да е по-висок.
Очевидно, новината отговаря на обясненията на председателя на Федералния резерв Джеръм Пауъл пред щатските конгресмени на 11 февруари и на други негови колеги, че инфлацията трябва да слезе по-ниско, за да продължи лихвената редукция.
Следващите особено важни инфлационни данни – индексът на производствените цени, който ще бъде публикуван на 13 февруари, е дори по-важен от днешния, защото ще покаже дали производителите са се впуснали да купуват суровини и материали преди въвеждането на митата.
Въпреки че инфлацията в САЩ се е охладила значително от върховите си за последните 40 години стойности, достигнати през 2022-а, тя все още е по-висока от нивата, на които са привикнали американците през десетилетиетоу, предхождащо пандемията, създавайки сериозни предизвикателства за администрацията на Тръмп. А посоката й определено не е тази, която иска да види стопанинът на Белия дом.
„Лихвените проценти трябва да бъдат намалени, за да вървят ръка за ръка с предстоящите мита!!!Нека да разлюлеем Америка!!!“, написа на 12 февруари Тръмп в своята социална платформа TruthSocial преди огласяването на данните за потребителските цени.
Желанието му обаче едва ли ще се сбъдне, защото мнозинството икономисти са убедени, че планираните митнически ставки ще напомпат инфлация и ще забавят растежа на Съединените щати.
В 18 ч българско време на 12 февруари еврото се разменяше срещу 1.0373 щ. долара.