Защитените детски градини и училища в България са 270, реши правителството

защитените детски градини, защитено училище

В Списъка на защитените детски градини и училища за учебната 2024/25 година се включват 270 институции, реши правителството. Сред тях има 76 защитени детски градини и 27 филиали, както и 167 защитени училища от 26 области на страната.

Те са в общини и области, където мрежата от детски градини и училища е оптимизирана, както и в райони с ниска гъстота на населението, гранични, планински и полупланински.

При определянето им се отчита свързаността с пътната мрежа между отделните селища и особеностите на инфраструктурата.

За защитена градина се определя тази, която, ако бъде закрита, най-малко 8 деца в задължителна предучилищна възраст ще пътуват на не по-малко от 14 километра или 5 деца в задължителна предучилищна възраст ще пътуват на не по-малко от 20 километра до най-близката друга детска градина или училище.

За защитено училище (от I до VII клас) се определя това, което ако бъде закрито или преобразувано, най-малко 10 ученици ще трябва пътуват на не по-малко от 20 километра, за да учат.

За защитено училище (от VIII до X клас) се определя училище, което при закриване или преобразуване, най-малко 15 ученици ще пътуват повече от 30 километра до най-близкото друго държавно или общинско училище, в което се провежда обучение в съответния клас.

Освен това на днешното си заседание правителството актуализира Списъка на средищните институции в страната. Те са 944 – като от тях 707 са училища, 196 детски градини и 41 части от детски градини (филиали). Те са разположени в 631 населени места във всички области на страната.

Актуализацията е направена спрямо мотивирани предложения от кметовете на съответните общини и след решения на общинските съвети.

За средищна детска градина се определя институция, в която се обучават най- малко 4 деца в задължителна предучилищна възраст от други населени места, в които не може да се организира задължително предучилищно образование. Изискването е детската градина да бъде в най-близкото населено място до местоживеенето на тези деца.

Средищно училище е това, в което се обучават най-малко 10 ученици в задължителна училищна възраст от други населени места, в които няма такова. За него отново има изискване да бъде в най-близкото населено място спрямо адрес по местоживеене на учениците.

През тази учебна година в средищните институции се обучават 18 175 деца и 167 270 ученици, като за пътуващите, които учат в други населени места, ежегодно се осигурява безплатен транспорт.

Одобреното днес решение на Министерския съвет подпомага изпълнението на основна цел на образователната система, а именно по-добър обхват на децата и учениците в училище и създаване на благоприятни условия за провеждане на образователния процес.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Ще помогнат ли необозначените полицейски автомобили, които МВР планира да купи, за по-добрия контрол на агресивните шофьори?

Подкаст