Мнозинството прие реда, по който парламентът ще попълни състава на КФН и на КЗД

КФН, комисия за финансов надзор

Мнозинството прие процедурните правила за попълване на състава на Комисията за финансов надзор (КФН) и на Комисията за защита от дискриминация (КЗД).

По отношение на Комисията за финансов надзор (КФН) това се налага, тъй като на 28 юли 2022 г. е изтекъл мандатът на настоящия й председател Бойко Атанасов. Същото важи и за мандата на заместник-председателя, ръководещ управление „Надзор на инвестиционната дейност“ – Мария Филипова. Той е изтекъл на 11 октомври 2023 г., а на 21 май 2024 г. тя бе освободена от поста си. Малко по-късно – на 14 август 2024 г. бе освободен и другият заместник-председател на Комисията за финансов надзор, ръководещ управление „Застрахователен надзор“ – Владимир Савов.

“За” правилата, по които ще се избере съставът на КФН, гласуваха 114 депутати (66 от ГЕРБ-СДС, 17 от “БСП – Обединена левица”, 13 от ДПС – ДПС, и 18 от ИТН). “Против” бяха 72 народни представители (4 от ПП-ДБ, 31 от “Възраждане”, 28 от ДПС – Ново начало, 10 от МЕЧ). “Въздържал се” гласуваха 16 депутати от “Продължаваме промяната” – “Демократична България”.

По-конкретно съставът на КФН трябва да се попълни от четирима души – кандидати за председател, кандидат за заместник-председател, ръководещ управление „Надзор на инвестиционната дейност“, кандидат за заместник- председател, ръководещ управление „Застрахователен надзор“ и кандидат за заместник-председател, ръководещ управление „Осигурителен надзор“.

След днешното гласуване депутатите имат 7-дневен срок, в който чрез председателя на Народното събрание да внесат в писмена форма до Комисията по бюджет и финанси кандидатурите.

Правилата, по които ще бъде попълнен съставът на Комисията за защита от дискриминация (КЗД), бяха приети със 114 гласа “За” (67 от ГЕРБ-СДС, 17 от “БСП – Обединена левица”, 12 от ДПС – ДПС и 18 от ИТН). “Против” гласуваха 78 народни представители (8 от ПП-ДБ, 32 от “Възраждане”, 28 от “ДПС – Ново начало”, 10 от МЕЧ). “Въздържал се” гласуваха 15 народни представители от “Продължаваме промяната” – “Демократична България”.

По отношение на Комисията за защита от дискриминация става въпрос за петима души – председател, заместник-председател и трима членове.

Сега предложенията за кандидати за състава на КЗД трябва да се внесат в 14-дневен срок в писмена форма до Комисията по правата на човека и вероизповеданията чрез председателя на Народното събрание.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст