Председателят на Народното събрание Наталия Киселова даде 15-минутна почивка, прекъсвайки изслушването на представителите на Министерския съвет по темата за водоподаването от Арда към Гърция.
За изслушването в пленарната зала бяха дошли министър-председателят Росен Желязков, трима министри – на енергетиката – Жечо Станков, на околната среда и водите Манол Генов, на земеделието – Георги Тахов, заместник-министърът на енергетиката Георги Самандов, изпълнителният директор на „НЕК“ ЕАД Мартин Георгиев, а също така и шефовете на ДАНС – Пламен Тончев и на ДАР – Антоан Гечев.
Причината за 15-минутната почивка бе сблъсък между депутати на „Възраждане“ и на ДПС – Ново начало.
Преди това Наталия Киселова изключи микрофона на депутата от „Възраждане“ – Йордан Тодоров, който не бе доволен от отговора на Изпълнителния директор на „НЕК“ ЕАД Мартин Георгиев и искаше да зададе доуточняващ въпрос. Киселова не му разреши, обяснявайки му, че по правилник първо всяка парламентарна група задава по един въпрос, а после – във втория кръг от питания – може да постави и втори.
Конкретният въпрос на „Възраждане“ бе дали към днешна дата за сметка на водата, която подаваме на Гърция, получаваме ток. Георгиев отговори, че в изпълнение на одобрената от Министерския съвет преговорна позиция НЕК е сключила временно възмездно споразумение в ролята си на оператор на каскада „Арда“ с региона на Източна Македония и Тракия, които са номинирани от гръцката стана като контрагенти по споразумението, което е за подаване на регулирани количества вода през оставащата част след изтичане на ангажиментите по 60-годишното репарационно споразумение от 1964 г. през изминалия напоителен сезон от 2024 година.
Георгиев уточни, че става въпрос за временно търговско споразумение, по силата на което НЕК подава на Гърция определени количества регулирана вода в зависимост от отока от река Арда и годишнината обезпеченост на притока към язовирите през 2024 година. Въпросното водоподаване се извършва чрез производство на електрическа енергия от ВЕЦ-а, каквото е основното предназначение на язовира и на ВЕЦ „Ивайловград“, добави Георгиев. Той уточни и че в замяна на предоставяните количества регулирана вода НЕК получава доставка на еквивалентно количество електроенергия през зимните месеци, като включително и днес (13 февруари) тя получава ток от Гърция – 49 мегавата за три месеца или общо 30 000 мегават часа.

Думите му бяха потвърдени от заместник-министъра на енергетиката Георги Самандов, който посочи, че въпросните 30 000 мегават часа стигат за нуждите на един средно голям български град в часовия диапазон между 16.00 до 22.00 часа вечерта. Така се пести вода от мощностите на НЕК и тя се заменя с вносна гръцка енергия. Самандов бе категоричен, че сделката е изцяло в полза на България и като доказателство посочи повишените количества в каскадата „Арда“, които към момента били близо 190 млн. кубически метра.
Станислав Анастасов от „ДПС – Ново начало“ многократно настояваше да стане ясно дали изслушването няма да бъде закрито заради изнасянето на класифицирана информация. Той подчерта, че Гърция ни е партньор и в ЕС, и в НАТО, а от отговорите на въпросите, които неговата парламентарна група иска да зададе, може да не й стане много приятно.
Преди това, в изложението си, премиерът Росен Желязков обяви, че няма информация, която да може да бъде обявена за класифицирана, но само с оглед на предварителните въпроси, с които той е разполагал, подготвяйки се за изслушването.
По въпроса за водоподаването от река Арда към Гърция Росен Желязков обясни, че през 1964 г. е сключена спогодбата за уреждане на висящи финансови въпроси и развитие на икономическото сътрудничество между двете държави. В изпълнение на тази спогодба България е била задължена да доставя на гръцката страна регулирана вода от река Арда за срок от 60 години, като тя се е използвала за напояване от гръцките земеделски стопани.
Става въпрос за 186 млн. кубически метра годишно при 85% обезпеченост. Тази регулирана вода е била доставяна по график, представян от гръцката страна. Това задължение на България е било репарационно и българската страна добросъвестно го е изпълнявала в пълен размер. Репарационното задължение е изтекло на 9 юли 2024 г., съгласно чл. 2 на Протокола за допълнително регулиране на подаваните води от язовир „Ивайловград“ Гърция е поела задължение на изгради на своя територия със свои средства дневен изравнител, който да поеме определени количества вода, които да се използват за нуждите на гръцките земеделци.
През 2024 г. българската страна е постигнала решение за подаване на вода от река Арда до края на земеделския сезон чрез сключване на временно споразумение между НЕК ЕАД и региона на източна македония и тракия за извършване на регулирано водоподаване от НЕК ЕАД за периода – 10 юли 2024 г. до 30 септември 2024 година.
Със заповед на министър-председателя от 6 октомври 2023 г. е създадена Междуведомствена работна група, чийто състав е бил регулярно актуализиран.
Целта на тази работна група е бил изработване на позиция, отразяващ в голяма степен интересите на България.
Така при бъдещите преговори за сключване на споразумение или меморандум за доставка на регулирани води от река Арда за Гърция до изграждането от гръцка страна на дневен изравнител с капацитет, трябва да бъде предвидено и запазване на възможността за компенсации на пропуснатите ползи на НЕК от подаването на регулирана вода към Гърция.
Желязков посочи, че самата спогодба за уреждане на висящи финансови въпроси и развитие на икономическото сътрудничество между България и Гърция не е срочна, а е безсрочна, но в нея е предвиден въпросният срок от 60 години за водоподаването.
На 5 февруари 2024 г. е проведена Междуведомствена среща, по време на която представители на дирекция „Югоизточна Европа“ се запознават за първи път с изготвения от Министерството на финансите проект за комплексно споразумение между България и Гърция.
Това споразумение включва три протокола:
Протокол 1 – Развитие на мултимодален транспортен коридор между двете държави;
Протокол 2 – Доставка на регулирани води от река Арда за Гърция;
Протокол 3 – Сътрудничество между България и Гърция при наемане на площи и използване на съоръжения за обслужване в пристанището „Александропулис“.
Желязков посочи, че България има ясна преговорна позиция, но направи уговорката, че няма да си позволи да я представя пред депутатите, защото е предмет на преговори с гръцката страна и няма как да я обяви от трибуната.
Премиерът увери народните представители, че от кабинета му ще търсят временно решение в рамките на няколко месеца, така че през 2025 г., за да имат възможност да постигнат цялостно споразумение, което надхвърля предмета на уреждане на водоподаването от Арда към Гърция.