Централната банка на Сирия съобщи, че партида сирийска валута е пристигнала на летището в Дамаск от Русия, където банкнотите са билитпечатани по време на управлението на сваления от власт сирийски президент Башар ал-Асад. Информацията е публикувана на 14 февруари от сирийската държавна новинарска агенция SANA.
Централните банкери не уточняват количеството на получената валута, но запознат с въпроса източник твърди, че става въпрос за „стотици милиарди сирийски паунда“, които се равняват на десетки милиони щатски долари. Добре информираното лице допълва, че банкнотите са били отпечатани в Русия още докато Асад е бил на власт, но не са били транспортирани в Сирия до момента на изгонването му от ислямистките бунтовници в началото на декември 2024-а.
Новото сирийско правителство е разпоредило на руската компания, която печата валутата, да прекрати емисиите след бягството на Асад в Москва.
Не са посочени официалните причини за доставката на вече отпечатания кеш на 14 февруари. Но е известно, че Сирия е пред ликвиден спазъм след отстраняването на Асад. Новият председател на Сирийската централна банка – госпожа Майсаа Сабрийн, е споделила пред агенция „Ройтерс“ през януари, че не иска да се отпечатва сирийски паунд, за да се предотврати инфлационен скок.
Сирийският паунд поскъпна значително на черния пазар след като новите управляващи поеха властта в страната – процес, подпомогнат от връщането на избягали от страната си сирийци и от премахването на стриктния контрал на търговията на чуждестранни валути. Сирийската парична единица се е разменяла в съотношение 9850 паунда за един щ. долар на 13 февруари, по информация на обменните бюра. Официалният валутен курс е запазен на около 13 хил. паунда за долар, според официалните изявления на централните банкери.
Този развой на събитията е събудил тревоги за ликвидността на сирийския паунд. Централната банка на страната има кешови валутни резерви за около 200 млн. щ. долара – огромен спад от оценените като налични от Международният валутен фонд 18.5 млрд. долара през 2010-а – година преди да избухне гражданската война.
Русия, която по-късно подкрепи Асад и го поддържаше до отстраняването му в края на миналата година, се надява да запази и да продължи да използва морските и въздушните си бази в Сирия и при новите управляващи.
Руският президент Владимир Путин е разговарял по телефона с временния сирийски лидер Ахмед ал-Шараа на 12 февруари – първият контакт между двамата след изгонването на Асад. От сирийския президентски офис са посочили, че Путин е поканил новия външен министър на Сирия на посещение в Москва и е уверил Шараа, че Кремъл е готов да преразгледа двустранните сделки, подписани по време на управлението на Асад.
Преди да се ориентира към Русия, сирийските банкноти са се печатили в Австрия от Oesterreichische Banknoten-und Sicherheitsdruck – поделение на Австрийската централна банка. Според февруарски анализ на международната група за подпомагане MercyCorps, домакинствата в Сирия плащат трудно за основните си нужди заради ликвиден недостиг на пазара.