Финансовият министър на Съединените щати Скот Бесънт съобщи, че Вашингтон иска да свие иранския петролен износ до под 10% от сегашните равнища в изпълнение на подновената кампания на президента Доналд Тръмп за „максимален натиск“ върху ядрената програма на Ислямската република.
„Решени сме да върнем изнасяните от Иран барели обратно до 100 хил. на ден“, колкото бяха по време на първия президентски мандат на Тръмп, посочва Бесън в интервяю за „Фокс бизнес“ на 14 февруари. Той е допълнил, че в момента Техеран експортира дневно по 1.5-1.6 млн. барела черно злато.
Бесънт се е заканил да разшири и санкциите срещу руската енергия, ако това поиска от него стопанинът на Белия дом.
Петролните фючърсни контракти скочиха след изявленията на финансовия министър, като петрол „Брент“ за доставка през април поскъпна с 1.1% – до 75.85 щ. долара за барел. Впоследствие страстите се успокоиха и черното злато се върна под 75 долара за барел, а американският WTI за доставка през март – до 71 долара за барел.
Петролните приходи дават възможност на Иран да финансира „терористичните действия по света“, възмути се Бесънт. И допълни, че „Китайците, а вероятно и индийците, купуват санкционират ирански петрол, и това е неприемливо“.
Орязването на износа на черно злато до 100 хил. барела на ден ще тласне ирав в „дълбок икономически стрес“, смята Бесънт. Което ставало ясно от вътрешните данни за страната, показващи, че икономиката й е „много крехка точно в този момент“ в резултат на „огромната инфлация“ и „Гигантския бюджоетен дефицит“.
Тонът на коментарите на американския министър на финансите е малко по-твърд от този на Тръмп, който заяви през миналата седмица, че не би искал да подписва разпореждане срещу Иран и се надява на споразумение, за да избегне прилагането му.
В дните до встъпването в длъжност на Тръмп на 20 януари петролните рафинерии в Азия се втурнаха да търсят алтернативни доставки, в случай че новата администрация ореже достъпа до ирански или руски барели. Част от тези опасения обаче отпаднаха след обявяването на първите мерки, насочени срещу едва три танкера.
Засега петролното производство на членовете на ОПЕК остава стабилно. Иран е помпал средно по 3.32 млн. барела черно злато на ден през януари, в близост до най-високото равнище от 2018-а когато Тръмп задейства предишната забрана, показват данни, събрани от агенция „Блумбърг“.