Централната банка на Ирак (CBI) ще забрани на пет местни кредитни институции да осъществяват операции в щатски долари – мярка, която последва срещата с официални представители на финансовото министерство на Съединените щати. Това е поредната стъпка в борбата срещу прането на пари, контрабандата на долари и други нарушения, твърдят два източника с информация от първа ръка по въпроса.
Забраната се подготвя в резултат на срещата през миналата седмица между иракски централни банкери и представители на щатското Министерство на финансите и на Федералния резерв. Багдад, който е съюзник както на Вашингтон, така и на Техеран и вече забрани през 2024-а на осем банки да участват в доларови трансакции, държи резерви за над над 100 млн. щ. долара в Съединените щати. Което прави страната изключително зависима от добрата воля на американците да не блокират достъпа до петролните приходи и финансовите средства. Вторият по големина производител на черно злато на ОПЕК обаче може да попадне под кръстосан огън след като американският президент Доналд Тръмп обяви, че ще възстанови политиката си на „максимален натиск“ срещу Иран.
Техеран смята своя съсед и съюзник Ирак за икономически „бял дроб“ и оказва значително военно, политическо и икономическо влияние там чрез могъщите шиитски милиции и политически партии, които подкрепя. Освен това иранците получават твърда валута от Багдад чрез износ и избягват американските санкции чрез иракската банкова система.
Агенция „Ройтерс“ огласи през декември 2024-а сложна мрежа за контрабанда на мазут и генерира най-малко 1 млрд. щ. долара годишно за Ирани и за подставените му структури. Схемата процъфтява в Ирак откакто премиерът Мохамед Шия ал-Судани поема управлението през 2022-а.
Кредиторите, получили забрана за доларови сделки, ще могат да продължат да работят и да участват в сделки в други валути, обяснява Иракската централна банка. Мярката обаче затруднява по-голяма част от трансакциите извън страната.
Сегашното правителство на Ирак дойде на власт с подкрепата на могъщите, подкрепяни от Иран партии и въоръжени групировки, възползващи се от до голяма степен сенчеста икономика, включително и финансовия сектор, смятан отдавна за благоприятна точка за пране на пари.
Официални представители на Запада възхваляваха сътрудничеството с премиера Судани за провеждането на икономически и финансови реформи, предназначени да ограничат достъпа на Иран и на съюзниците му до щатски долари, но сериозен натиск се очаква от администрацията на Тръмп.
Петте наказани банки са Dl-Mashreq Al-Arabi Islamic Bank, United Bank for Investment, Al Sanam Islamic Bank, Misk Islamic Bank и Amin Irak For Investment and Finance. Забраната включва и три фирми за разплащания: Amawl, Al-Saqi Payment и Aqsa Payment.