Любомир Дацов обяви какво да очакваме от срещата на Еврогрупата в Брюксел

Любомир Дацов

Финансовият министър Теменужка Петкова може да се прибере от Брюксел и с добра новина за еврозоната. Това ще бъде факт, ако всичко с 4-годишния Фискално-структурен план е наред, коментира Любомир Дацов, член на Фискалния съвет, в ефира на БНР.

Той обясни, че министър Петкова първо ще представи Фискално-структурния план пред Еврогрупата в Брюксел, а чак след това официално ще го обяви и в България.

Дацов добави, че параметрите, които България трябва да постигне, са ясни – през 2025 г. бюджетният дефицит може да е 3%, но в следващите 4 години, ако тази тенденция се запази, той ще трябва да бъде намален до минимум 1.5 процента. Причината – така е разписано в европейското законодателство и ако ние представим план, който не отговаря на този критерий, няма да влезем в еврозоната, обясни Дацов.

По повод критики на „Възраждане“, че Фискалният съвет излиза твърде скъпо на държавата, Дацов обяви, че подобни структури съществуват от 50-е години на миналия век в много държави, а след финансовата криза от 2008 – 2010 година те са станали задължителни за всяка страна членка на Европейския съюз.

Припомняме, че острите възражения на „Възраждане“ бяха изказани по време на дебатите в пленарната зала при гласуването на правилата, по които предстои да бъде попълнен съставът на Фискалния съвет. По този повод Любомир Дацов припомни, че мандатът на неговите членове е 6 години, но в момента те работят 3 години.

В същото време през 2022 г. е имало обявен избор за членове на нов Фискален съвет, като дори са се провели и изслушвания в бюджетната комисия, но нейният доклад не е бил внесен в пленарната зала и не е бил гласуван, за да може да се изберат редовните представители на парламента в съвета.

Дацов добави, че функциите на Фискалния съвет са строго регламентирани и опират до две неща: първо, да се следи дали макроикономическата прогноза е вярна или относително вярна и второ – да се следи дали се спазват така наречените фискални правила, за да може националният бюджет да влиза в определените рамки, свързани с изискванията на ЕС за 3% дефицит, за устойчивост на публичните финанси и за постижимост на политиките, които се реализират през него.

Любомир Дацов поясни също, че Фискалният съвет няма правомощия да следи как се харчат парите, а наблюдава единствено макроикономическите баланси или дисбаланси, когато такива възникнат.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст