Европейските лидери се срещат в Париж, за да обсъдят политиката на Вашингтон

Париж, Макрон, Урсула

Часове преди европейските лидери да се срещнат в Париж, за да обсъдят шокиращата промяна в политиката на Вашингтон по отношение на войната в Украйна, премиерът на Обединеното кралство Кийр Стармър обяви, че, ако е необходимо, е готов да разположи войски в Украйна, предаде АФП.

Домакините на срещата в Париж предупредиха, че европейските държави трябва да направят повече за своята колективна сигурност, докато се подготвят преговорите между Съединените щати и Русия. Организатор на срещата е френският президент Еманюел Макрон.

В събота Зеленски призова за създаването на европейска армия, подчертавайки, че Старият континент повече не може да разчита на Вашингтон.

Също в събота специалният пратеник на Тръмп за Украйна – Кийт Келог – обяви, че Европа няма да участва пряко в преговорите за Украйна, въпреки че все пак ще има принос. Зеленски бе категоричен, че не трябва да има „никакви решения за Украйна без Украйна“ или „за Европа без Европа“.

Финландският президент Александър Стуб, чиято страна има граница с Русия от 1300 километра, обяви в неделя, че преговорите между Съединените щати и Русия, търсещи решение на войната в Украйна, не трябва да пренаписват европейската сигурност.

На фона на развитието на тези събития и опасявайки се, че Европа може да бъде изолирана от преговорите за прекратяване на тригодишната война в Украйна, Стармър обяви и неочакваното си намерение, че ако се наложи, може да изпрати свои войски в Украйна.

Пред Daily Telegraph Стармър коментира, че всяко действие в посока гарантирането на сигурността на Украйна помага и за сигурността на Стария континент.

Днес (17 февруари) в Париж се очакват да пристигнат председателят на Европейския съвет Антонио Коща, на Европейската комисия – Урсула фон дер Лайен и генералният секретар на НАТО Марк Рюте.

Съветник на френския президент Еманюел Макрон коментира, че на срещата предстои да се обсъди ситуацията в Украйна и сигурността в Европа. Според него има необходимост, предвид действията на Вашингтон, европейците да действат по-целенасочено и по-последователно в посока на своята колективна сигурност.

Припомняме, че вчера президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви, че много скоро може да се срещне с руския лидер Владимир Путин. По време на реч в Палм Бийч, Флорида, Тръмп посочи, че наистина вярва, че руският му колега иска да спре да се бие в Украйна.

От друга страна министърът на отбраната на САЩ Пийт Хегсет направи изявление, от които става ясно, че не предвижда нито Украйна да се присъедини към НАТО, нито тя да си възстанови цялата територия, изгубена от 2014 г. насам.

Новата администрация на САЩ също така предупреди своите съюзници в НАТО, че Европа вече няма да бъде нейният основен приоритет, тъй като ще насочи фокуса си към Китай.

Кремъл също настоява за преговори. Те се очакват да започнат в близките дни в Саудитска Арабия, като ще включват не само обсъждането на войната в Украйна, но и в по-широк план – европейската сигурност. Това събуди страхове сред европейския елит, че Путин може да припомни исканията си отпреди нахлуването в Украйна през 2022 г., които бяха свързани с ограничаване на силите на НАТО в Източна Европа и участието на САЩ на континента.

Вчера (16 февруари) на Мюнхенската конференция по сигурността държавният секретар на САЩ Марко Рубио попари очакванията за някакъв пробив по отношение на предстоящите преговори за мир с руските официални представители, заявявайки, че мирният процес не е нещо, за което може да се вземе решение на една среща.

Независимо от това, днес Рубио заминава за Саудитска Арабия, която е част от обиколката му в Близкия изток, която започна този уикенд от Израел.

Украинският президент Володимир Зеленски обяви вчера, че е на посещение в Обединените арабски емирства с голяма хуманитарна програма. В същото време в края на миналата седмица той призна, че няма планове в ОАЕ да се среща с руски или американски представители.

Миналата седмица Тръмп обяви, че би се радвал, ако Русия се върне в Г-7, откъдето беше изключена през 2014 г., след като Москва анексира украинския полуостров Крим.

Френският външен министър Жан-Ноел Баро веднага му отговори, като изрази позицията, че е немислимо Русия да бъде приета обратно в Г-7, която включва Канада, Франция, Германия, Италия, Япония, Обединеното кралство и Съединените щати.

„Г-7 е групата на най-напредналите големи демокрации“, посочи Баро, като добави: “Русия все по-малко се държи като демократична държава и безсрамно атакува останалите членове на Г-7”.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст