Министърът на околната среда и водите Манол Генов обяви шест вековни дървета за защитени. Предстои публикуване на заповедта му в Държавен вестник, след което те ще бъдат вписани в регистър според изискванията на Закона за биологичното разнообразие и обозначени като вековни дървета. Това означава, че те не могат да бъдат нито изкоренявани, нито отсичани. Забранено е и да бъдат кастрени. Не могат да се чупят и клоните им.
Къде се намират шестте вековни дървета?
Едно от тях – на приблизителна възраст 300 години – от вида летен дъб (Quercus robur) се намира в землището на село Гълъбово, община Куклен, област Пловдив. То има обиколка на стъблото 4.40 метра. За него предложението да бъде защитено идва от Община Куклен.
Второто, което също е на приблизителна възраст 300 години, е от вида обикновен бук (Fagus sylvatica) и се намира в землището на град Априлци, област Ловеч. Обиколката на стъблото му е 4.80 метра. Предложението за обявяването му за защитено идва от Община Априлци.
Други три от дърветата се намират в землището на смолянското село Стойките. Две от тях са от вида обикновен смърч (Picea abies), като едното е на приблизителна възраст 220 години и обиколка на стъблото 3.45 м, а другото на приблизителна възраст 200 години, с обиколка на стъблото 3.05 метра.
Третото защитено дърво в землището на село Стойките, което е контролирана от РИОСВ – Смолян, е от вида обикновен бук (Fagus sylvatica). То е на приблизителна възраст 140 години и е с обиколка на стъблото 2.10 метра. И трите дървета са обявени за защитени по предложение на Държавно горско стопанство „Широка Лъка“.
Шестото вековно дърво е от вида черна топола (Populus nigra), което е на приблизителна възраст 80 години, с обиколка на стъблото 5.60 метра и се намира в землището на град Белене, област Плевен, на територията на Природен парк „Персина“. Предложението за обявяването му за защитено е внесено от дирекцията на парка.