Goldman повиши до 3100 долара за тройунция прогнозната си цена на златото в края на 2025

Goldman повиши до 3100 долара за тройунция прогнозната си цена за златото в края на 2025

Goldman Sachs Group (“Голдмън Сакс”) повиши до 3100 щ. долара за тройунция целевата котировка на златото в края на тази година, мотивирайки новата си прогноза с покупките на централните банки и притока на средства в търгуваните на борсата фондове, инвестиращи в скъпоценния метал. Това е поредното доказателство за ентусиазма на Уолстрийт към златните кюлчета.

Търсенето на централните банки може да достигне средно 50 тона на месец – количества, надхвърлящи предишните очаквания, посочват в анализ за клиентите си банкерите. Ако несигурността по отношение на икономическата политика продължи, включително и за митата, златните котировки могат да се изстрелят дори до 3300 долара за тройунция заради спекулативни позиции, допълват анализаторите. Тази стойност предполага годишен ръст от 26%, по изчисления на агенция “Блумбърг”.

Жълтият метал започна силно годината, постигайки рекорд след рекорд в продължаваща седем седмици победна серия, основаваща се на миналогодишния му солиден ръст. Основният двигател на този устойчив възход са покупките на централните банки, поредицата от лихвени редукции на Федералния резерв, а напоследък – трупащите се опасения на инвеститорите от разрушителните митнически съобщения на американския президент Доналд Тръмп.

“Поддържаме препоръките си за сделки в злато”, посочват банкерите на “Голдмън Сакс”. И обясняват, че предвиждат значителна хеджингова стойност в дългите златни позиции заради потенциалното нажежаване на търговското напрежение. Нещо повече, инфлационните тревоги и фискалните рискове “могат да тласнат централните банки, особено онези, които имат големи вложения в щатски държавни облигации в резервите си, към по-едри златни покупки”.

Този оптимистичен тон след прогнозираните през януари от “Голдмън Сакс” 3000 щ. долара за тройунция злато в края на 2025-а, следват оценения на 108 тона скъпеценен метал, продаден само през декември 2024-а. Както и значителния ръст на вложенията в търгуваните на борсата златни фондове заради очакваните още две понижения на лихвите от Федералния резерв.

Ревизираната прогноза на инвестиционната акула е в тон и с други горещи предвиждания на водещи банки. Сред тях е и “Ситигруп”, която обяви, че очаква 3000 долара за тройунция злато в рамките на три месеца, защото геополитическото напрежение и търговските войни, обявени от Тръмп, увеличават търсенето на спасителни убежища.

Трупането на златни резерви от централните банки е основната тема на глобалния пазар на суровината през последните тримесечия. В Азия Народната банка на Китай е увеличила златните си вложения за трети пореден месец през януари. Сред другите едри официални купувачи са Полша и Индия, по данни на Световния съвет по златото.

Растат и авоарите, вкарани в търгуваните на борсата фондове, инвестиращи в злато, въпреки че общият им размер остава доста под пика, достигнат през 2020-а по време на пандемията от КОВИД-19. От началото на 2025-а средствата на тези фондове са се увеличили с около 1%, по сметки на “Блумбърг”.

След мощната атака и достигнатите рекордни 2942 долара за тройунция през миналата седмица, златото се търгува в близост до 2910 щ. долара за тройунция през последните дни – ценови ръст от около 44% през последните 12 месеца, който далеч надхвърля доходността от 18% на основния глобален борсов индекс MSCI World Index за същия период.

В 9.53 ч българско време на 18 февруари златото за незабавна доставка се търгуваше за 2911.10 щ. долара за тройунция.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст