Вицепремиерът без портфейл в правителството на Росен Желязков и лидер на „БСП-Обединена левица“ Атанас Зафиров коментира възможността България да изпрати войници в Украйна в така наречения мироопазващ контингент, който САЩ предлага да се създаде.
„Няма такава хипотеза и обсъждане в Министерски съвет“, увери Зафиров, като разсея всички съмнения, свързани с въпроса. Той добави, че не вижда какво се е променило, за да коментират подобни възможности.
Малко по-рано президентът Румен Радев изрази категоричната си позиция по темата, като се обяви твърдо против изпращането на български войници в Украйна под каквато и да било форма.
Изненадващо лидерът на „Новото начало“ Делян Пеевски подкрепи позицията на президента Румен Радев, че никакви войски не бива да се изпращат в Украйна. Той отправи апел към всички политически лидери да заявят своята позиция и парламент, и правителство да се обединят с ясно и категорично становище по темата.
„Както неведнъж твърдо съм заявявал, никаква друга, освен дадената вече подкрепа за Украйна и конкретно участие на военнослужещи никога не е била и не може да бъде в дневния ред, защото за хората е най-важна сигурността за тях и децата им тук и сега. И всички ние сме длъжни да я гарантираме с думи и действия“, посочи Пеевски.
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов също не закъсня с изявление. По думите му нашите войници няма да загиват за чужда земя.
„Още на 4 юни през 2024 година казах позицията на ГЕРБ, че български войник няма да отиде в Украйна. Радвам се, че президентът Радев днес зае същата позиция. Довечера на Съвета за съвместно управление мисля, че ще направим така, че всички партии в управляващата коалиция да подкрепят това наше решение отпреди повече от година„, заяви той.
Борисов допълни, че България ще продължи да подкрепя Украйна с всички други средства и е готова да участва в нейното възстановяване след войната. Лидерът на ГЕРБ каза, че в последните два дни е имал онлайн разговори с председателя на европейската комисия Урсула фон дер Лайен, председателя на групата на Европейската народна партия (ЕНП) в Европейския парламент Манфред Вебер и „една дузина премиери“ от партии, част от ЕНП. На тях било демонстрирано разбирателство разходите за отбрана да се изключат от тези, които формират фискален дефицит.
Преговаря се и за това Европейската централна банка да може да съфинансира проекти, свързани с отбранителната индустрия. Борисов посочи, че тези решения са особено важни за България.
Борисов изрази мнение, че България трябва да намери диалог с администрацията на Доналд Тръмп. Изрази надежда обаче страната да не се поставя отново под натиск за това темата „той, тая и то“ да влиза в училищния процес.
„Продължаваме промяната – Демократична България“ също препотвърди позицията си, че е против изпращането на български войски на фронта в Украйна.
„Няма промяна в позицията на предполагам нито една политическа сила в България. Има решение на Народното събрание – предоставяме само военнотехническа помощ, това, което е необходимо за подготовка на кадри на Украйна. Никога по никакъв начин не е обсъждано изпращане на войници там“, заяви преди заседанието на КСНС Николай Денков.
Днес отново се заговори за изпращането на войници в Украйна, след като САЩ изпрати официално запитване до европейските съюзници за готовността им да участват в процеса по гарантиране на сигурността на Киев.
„Демокрация, права и свободи“ – ДПС също заяви категорична позиция, че защитата на свободата и мира не може да се основава на изпращането на български войници на украинска територия.
„Солидаризираме се с позицията на президента Радев, смятаме това за отговорния подход към националната сигурност и международните отношения в контекста на сложната геополитическа обстановка. Това също така съответства и на очакванията на българското общество за балансиран външнополитически курс“, се посочва в публикуваната позиция на фракцията на Доган.