САЩ е 5-и по големина износител на петрол за Индия през януари, Русия е на първо място

САЩ е 5-и по големина износител на петрол за Индия през януари, Русия е на първо място

Вносът на Самерикански петрол за Индия е скочил през януари до 218,400 барела на ден срещу 70,600 през декември 2025-а, което превръща Съединените щати в петия по големина износител на горивото за азиатската държава. Индийското правителство пък иска да увеличи енергийния внос от Вашингтон и общият размер на разходите за купената енергия да скочи до 25 млрд. щ. долара през тази година срещу 15 млрд. долара през 2024-а, информира агенция „Ройтерс“.

Русия остава най-едрият петролен доставчик на Индия, като вносът на руско черно злато се е увеличил с 4.3% – до 1.58 млн. барела на ден през януари. Рафинериите на третия по големина вносител на горивото обаче се очаква да орежат покупките на руски петрол през идните месеци заради западните санкции, включително и на Съединените щати.

„През януари индийските рафинерии са избягвали руското гориво след като правителството ги предупреди за предстоящите санкции на Вашингтон (от 10 януари) седмици преди те да бъдат обявени“, съобщава „Ройтерс“.

Индия е увеличила и петролния внос от Близкия изток – с 6.5% през януари – до 2.7 млн. барела на ден. Ирак остава вторият по големина вносител на черно злато за Ню Делхи, следван от Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства.

Добитият в Близкия изток суров петрол е имал 53% дял (около 5.1 млн. барела на ден) в общия петролен внос за Индия през януари – най-висок за последните 27 месеца, докато руското участие остава до голяма степен непроменено от декември 2024-а. През първите 10 месеца на сегашната фискална година, започнала на 1 април 2024-а, индийският внос на черно злато е нараснал с 4.5% – до средно 4.8 млн. барела на ден.

Индия се съгласи да увеличи вноса на суров петрол и природен газ от Съединените щати, за да свие търговския дисбаланс с Вашингтон и да избегне потенциални мита.

На 10 януари Белият дом набожи обхватни санкции на руския петролен сектор – ключов източник на приходи за войната на Кремъл срещу Украйна. Тези мерки са насочени срещу руски петролни компании, включително „Газпром нефт“ и „Сургутнефтегаз“, както и срещу застрахователни фирми, доставчици на услуги за петролните полета, руски официални представители и 183 кораба от т. нар. руска „сенчеста флота“, транспортираща руско черно злато.

Новите санкции принудиха Индия и Китай – най-едрите купувачи на руски петрол, да започнат да търсят алтернативни доставчици от Близкия изток, Африка и Америка.

Междувременно, растящото търсене на танкери, които не попадат в санкционните списъци, за транспортиране на горивото до Индия и Китай, качи транспортните разходи и продължи да променя глобалната търговия на енергия.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст