Частната компания Intuitive Machines, която стои зад първия търговски апарат, кацнал на Луната, ще изстреля втора лунна мисия от Космическия център Кенеди на NASA. Планът е да бъдат разположени спускаем модул, луноход и хопър за изследване на район, близо до южния полюс на Луната. С помощта на Nokia мисията ще донесе и нещо, което никога досега не е било инсталирано на Луната или другаде в Космоса – напълно функционираща 4G клетъчна мрежа.

Точковата радиокомуникация, която изисква ясна линия на видимост между предавателните и приемните антени, винаги е била в основата на комуникациите както на повърхността, така и при връзката със Земята още от времето на програмата Apollo. Досега това не е било голям проблем, защото никога не е имало толкова много устройства за свързване – обикновено само един космически апарат, спускаем модул или луноход комуникира със Земята. Освен това, обемът на предаваните данни е бил сравнително малък.
Преходът от традиционната радиокомуникация към пълноценна клетъчна мрежа ще осигури по-високи скорости на трансфер, по-добър обхват и възможност за свързване на повече устройства едновременно. Суровите условия на космическите пътувания и лунната повърхност правят невъзможно директното използване на съществуващите земни мобилни технологии.
Nokia е разработила компоненти, които са устойчиви на радиация, екстремни температури и вибрациите по време на изстрелване, полет и кацане. Всички тези компоненти са интегрирани в „мрежа в кутия“, която съдържа всичко необходимо за клетъчна мрежа, с изключение на антената и захранването.
По време на мисията IM-2 4G клетъчната мрежа ще позволи комуникация между спускаемия модул и двете превозни средства. Очаква се мрежата да работи само няколко дни, тъй като космическите апарати вероятно няма да оцелеят след настъпването на лунната нощ. Въпреки това, Nokia има планове за по-обширна 4G или 5G мрежа, която да покрива бъдещата база на Artemis и околните райони. Компанията работи по интегриране на клетъчна комуникация в космическите скафандри на Axiom, предназначени за бъдещите лунни астронавти.

Предизвикателства пред 4G мрежата на Луната
Не всички обаче са доволни от тази идея. LTE мрежите обикновено работят в честотния диапазон между 700 MHz и 2.6 GHz, който частично съвпада с честотите, запазени за радиоастрономия. Подобни радио сигнали от Луната биха могли да попречат на астрономическите наблюдения.
„Телескопите са най-чувствителни в посоката, в която са насочени – към небето“, обяснява Крис Де При, заместник-мениджър по радиочестотния спектър в National Radio Astronomy Observatory (NRAO). Комуникационни сателити като Starlink често попадат в обсега на радио телескопите, а една пълномащабна клетъчна мрежа на Луната би създала допълнителен „шум“ в нощното небе.
Освен това съществува и регулаторен проблем. Има международно определени радио честоти, запазени за лунни мисии, но LTE не е сред тях.
„Използването на 4G честоти на или около Луната е нарушение на ITU-R радио регулациите“, обяснява Харви Лист, мениджър по спектъра в NRAO.
За да разположи 4G мрежата на Луната, Nokia е получила специално разрешение само за мисията IM-2. „За постоянно разгръщане на мрежата ще трябва да изберем друга честотна лента“, казва Клайн. „Вече имаме списък с кандидат-честоти“.

Въпреки тази промяна, лунната мрежа на Nokia ще остане съвместима със стандартите на наземните 4G и 5G мрежи.
Това означава, че ако случайно донесете смартфона си на Луната и той успее да оцелее както при пътуването, така и в суровите условия на планетата, ще може да се свърже с мрежата точно както на Земята.
„Ще се свърже, ако добавим телефона ви в списъка с одобрени устройства“, казва Клайн. Единственото, от което ще имате нужда, е лунна SIM карта.
Четете още : Nokia с многомилиардна сделка за разширяване на 4G и 5G мрежите на Airtel в Индия.