Русия обяви, че е в ход подготовката на срещата Тръмп – Путин

Русия, Сергей Рябков

Вече се подготвя среща между американския президент Доналд Тръмп и руския президент Владимир Путин. Това обяви заместник-външният министър на Русия Сергей Рябков, цитиран от АП.

В изявление за руската държавна медия Сергей Рябков поясни, че при бъдещата среща между Путин-Тръмп в дневния й ред може да бъдат включени разговори по по-глобални въпроси, а не тя да е фокусирана само върху войната в Украйна.

Въпросът е да започнем да се движим към нормализиране на отношенията между нашите държави и да намерим начини за разрешаване на най-острите и потенциално много опасни ситуации, които са множество и Украйна е сред тях“, посочи Рябков.

В същото време той призна, че усилията за организиране на срещата Тръмп – Путин са все още на ранен етап и че осъществяването й ще изисква възможно най-интензивната подготвителна работа.

Рябков добави, че вероятно през следващите две седмици представители на САЩ и Русия ще се срещнат, за да очертаят графика за по-нататъшни разговори.

Представителите на Русия и САЩ, които миналия вторник (18 февруари) се срещнаха в Саудитска Арабия, се споразумяха да започнат работа по прекратяване на войната в Украйна, както и взеха решение да подобрят дипломатическите си и икономически връзки. Това бележи изключителен обрат във външната политика на Съединените щати, коментират наблюдатели.

Високопоставени американски служители изказаха предположения, че Украйна ще трябва да се откаже от целите си да се присъедини към НАТО и да запази 20% от територията си, превзета от Русия.

След срещата в Саудитска Арабия държавният секретар на САЩ Марко Рубио обяви пред АП, че двете страни са се съгласили като цяло да преследват три цели: да възстановят персонала в съответните си посолства; да излъчат екип на високо ниво за подкрепа на мирните преговори в Украйна; и да проучат възможности за установяване на по-близки отношения в посока икономическо сътрудничество.

Рубио подчерта, че по темите, които са били обсъждани на срещата и на която присъстваха руският му колега Сергей Лавров и други високопоставени руски и американски служители, ще трябва да се свърши още работа. Лавров, от своя страна, приветства срещата и я нарече много полезна. На нея обаче нямаше нито един представител на официалните украински власти.

Украинският президент Володимир Зеленски предупреди, че Киев няма да приеме никакво решение от преговори, в които не участва и отложи свое пътуване до Саудитска Арабия, което беше планирал за миналата сряда (19 февруари). Европейските съюзници на Украйна също изразиха опасения, че са изолирани от преговорния процес за мир.

В петък Тръмп сякаш се отказа от предишните си коментари, в които обвиняваше Киев за започването на войната, но настоя, че Зеленски и бившият президент на САЩ Джо Байдън е трябвало да направят повече, за да се споразумеят с Путин.

В интервю за Fox News Тръмп посочи: „Русия нападна Украйна, но не трябваше да го оставят да атакува“, като под „го“ имаше предвид руския президент. Малко по-късно в Овалния кабинет пред журналисти Тръмп коментира, че войната в Украйна не засяга много САЩ, че е от другата страна на океана и че наистина засяга Европа.

Унгарският премиер Виктор Орбан, чиято позиция по отношение на войната в Украйна се различава рязко от общата на Европейския съюз, коментира, че опустошената от войната съседна на Унгария държава може да бъде „буферна зона“ между Русия и НАТО. Освен това Орбан намекна, че Будапеща може да блокира усилията на Киев да се присъедини към Европейския съюз.

london 1

Междувременно в Лондон тази събота хиляди хора се включиха в шествие към руското посолство. Те развяваха украински знамена и настояха Украйна да получи по-голяма подкрепа и място на масата за преговори, насочени към прекратяването на тригодишната война.

Множеството скандираше: „Тръмп, ти не си приятел, ти си предател на Украйна“. Организаторите на проявата призоваха за изтегляне на руските войски и за увеличаване на военната помощ за Украйна.

Британският премиер Кийр Стармър, който планира да посети Вашингтон следващата седмица, за да проведе разговори на тема „Украйна“, подчерта, че никакви решения за бъдещето на нападнатата страна не могат да се вземат без участието на Киев.

Стармър разговаря днес със Зеленски и повтори, че той може да разчита на желязната подкрепа на Обединеното кралство за Украйна и на ангажимента му за осигуряване на справедлив и траен мир, който да сложи край на незаконната война на Русия.

Съюзниците на Украйна в ЕС също изглежда се обединиха около позицията на британския премиер.

andrij sibiha

В петък и събота външният министър на Украйна – Андрий Сибиха проведе поредица от двустранни разговори с цел да координира дипломатическите усилия на европейските съюзници в момент на неяснота каква е точно позицията на Вашингтон. Според публикации на Андрий Сибиха в социалните мрежи, той е разговарял с висши дипломати от Франция, Испания, Полша, Финландия и балтийските държави.

„Да позволим на Путин да успее, би означавало да станем свидетели на катастрофални последици за живота на всяко семейство в Европа и САЩ и цената ще бъде платена от обикновените хора“, написа Сибиха в профила си в X в събота.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Подкрепяте ли отварянето на държавни магазини в пощите?

Подкаст