От този четвъртък (20 февруари) 8 наркокартела – 6 мексикански, един венецуелски и един калифорнийски („Tren de Aragua“, „Mara Salvatrucha“, „Cartel de Sinaloa“, „Cartel de Jalisco Nueva Generacion“, „Carteles Unidos“, „Cartel del Noreste“, „Cartel del Golfo“ и „La Nueva Familia Michoacana“) са включени в списъка на САЩ за глобални терористични групировки. Освен това стана ясен още един факт – дронове MQ-9 Reaper тайно летят над южната граница на Щатите и навлизат в Мексико с цел наблюдения на наркокартелите. Тези решения не са изненадващи, като се има предвид скоростта, с която американският президент Доналд Тръмп изпълнява предизборните си обещания.
Според изявление на държавния секретар Марко Рубио, тези картели застрашават националната сигурност, външната политика и икономическите интереси на страната.
Още в първите дни на своя мандат, Тръмп подписа указ, с който нареди на властите да преразгледат възможността за обявяване на трансгранични престъпни организации за терористични групировки. По време на първия си мандат той също обсъждаше подобна идея, но тогава администрацията му се отказа, опасявайки се от дипломатически сътресения с Мексико.
Андрес Сумано, експерт по сигурността в El Colegio de la Frontera Norte в Тихуана (Мексико), постави под въпрос защо в черния терористичен списък е включен картелът „Синалоа“, който се е разпаднал на по-малки групи, И защо същата съдба е споходила отслабения вече картел „Гълф“, предава „Ройтерс“.
„Тревожно е, че обозначението изглежда така, сякаш се основава на остаряла информация и анализи“, посочи Сумано. И добави, че това поражда сериозни притеснения относно подкопаването на мексиканския суверенитет от страна на САЩ.
Престъпни или терористични организации?
Терористичният статут означава, че членовете на тези организации ще бъдат подложени на санкции, ще им бъдат замразени активите и ще им бъде забранено да пътуват до САЩ.
Това също може да усложни положението на стотици и хиляди мигранти, които са минали границата с помощта на картелите – срещу заплащане, естествено – тъй като те може да бъдат обвинени в подкрепа на тероризма.
В допълнение, Тръмп разглежда възможността да използва стар военен закон, който ще му позволи да депортира заподозрени престъпници без съдебен процес. Засега обаче не е предприел конкретни действия в тази посока, пише още „Ройтерс“.
Мисия на ЦРУ: шпионски дронове по границата САЩ – Мексико
Съединените щати засилиха тайните полети на дронове над Мексико в търсене на лаборатории за производство на фентанил като част от по-агресивната кампания на администрацията на Тръмп срещу наркокартелите, съобщи CNN.

Тайната програма за дронове, която досега не беше разкрита, е започнала по време на администрацията на Байдън според американски служители и други запознати с операцията. Но Тръмп и директорът на ЦРУ Джон Ратклиф са увеличили силата ѝ многократно.
ЦРУ не е упълномощено да използва безпилотните самолети за предприемане на смъртоносни действия, заявиха служителите, като добавиха, че не предвиждат използването на безпилотните самолети за нанасяне на въздушни удари. Засега служителите на ЦРУ в Мексико
предават информацията, събрана от дроновете, на мексиканските власти.
Мексиканското правителство предприе мерки за справяне с критиките на администрацията на Тръмп по отношение на фентанила, разполагайки 10 000 войници на границата през февруари, за да възпрепятства контрабандата.

От администрацията на Тръмп обаче настояват Мексико да направи повече за унищожаването или ликвидирането на лаборатории за фентанил и за изземването на по-големи количества от наркотика.
По думи на хора, запознати с програмата, дроновете са се доказали като полезни за идентифицирането на лаборатории. Лабораториите за фентанил отделят химикали, които ги правят лесни за откриване от въздуха.
Дроновете – „разузнавачи“ предизвикаха безпокойство в Мексико, което отдавна е станало подозрително към северния си съсед след множеството американски нашествия и териториални завземания.
Когато във вторник сутринта на пресконференция бе поставен въпрос за програмата за дроново наблюдение,
президентът на Мексико Клаудия Шейнбаум я омаловажи,
определяйки я като част от дългогодишно сътрудничество със САЩ. „Това е част от тази малка кампания“, каза тя.
Министърът на отбраната Рикардо Тревиля заяви, че не е бил предварително информиран за тези полети.
„Не можем да изключим възможността за шпионаж, защото не знаем точно какво е било извършено. Въпреки това националното въздушно пространство не е било нарушено“, посочи Тревиля миналата седмица.
Освен ЦРУ, Северното командване на американската армия също разширява наблюдението си на границата. Но за разлика от разузнавателната агенция,
американските военни не навлизат във въздушното пространство на Мексико.
Досега Северното командване е провело повече от двайсет разузнавателни полета над южната граница, използвайки различни разузнавателни самолети, включително U-2, RC-135 Rivet Joint, P-8 и дронове, обясни високопоставен служител на американската армия.
Генерал Грегъри М. Гийо, ръководител на Северното командване, обяви пред Сената миналата седмица, че анализаторите предоставят разузнавателни данни, които „насочват към мрежите на картелите,
движещи производството и разпространението на фентанил.
В отговор на въпроси от законодателите генерал Гийо заяви, че разузнавателната информация се споделя с мексиканските власти, за да им помогне „да се справят с насилието на картелите чрез изпращане на повече войски“. Той добави, че командването му е увеличило събирането на разузнавателни данни, за да постигне бърз напредък срещу тази заплаха.
Попитана за коментарите на генерал Гийо, Шейнбаум заяви, че мексиканският суверенитет не подлежи на договаряне и че винаги ще се извършва координация със САЩ, но няма да има подчиняване.
Засега Белият дом, ЦРУ и Пентагона отказват да коментират тайния разузнавателен проект.