Търсенето на логистични и индустриални площи в София нараства спрямо 2023 г.

строеж ремонт проект

Предлагането на индустриални и логистични площи за спекулативно отдаване под наем в София клас „А“ и „В“ към края на миналата година е около 1 401 400 кв. метра. Има минимално увеличение с 25 400 кв. м спрямо края на 2023 година. Основните причини са високата цена на строителство, както и факта, че компаниите у нас предпочитат сами да изграждат сградния си фонд. Това показва проучване на Colliers за пазара на логистични и индустриални площи в София през второто полугодие на миналата година.

Модерните площи в активен строеж в София са почти 185 400 кв. м, като близо 40% от тях са концентрирани в няколко сгради от един проект.

Търсенето през изминалата година нараства спрямо 2023-а.

Основен негов двигател традиционно са компании в сферата на логистиката и 3PL (39%), следвани от производство(36%) и търговия (9%). Оставащият дял е разпределен между представители на секторите строителство, химическа индустрия и фармация.

Усвоените площи през миналата година надхвърлят 105 400 кв. метра. Повече от половината от този обем (58%) представлява ново търсене или експанзия, 24% са сгради, построени за конкретен наемател (built-to-suit), 11% са преотдадени, а предоговаряния или удължавания на вече съществуващи договори са 7 процента. Към края на 2024 г. делът на незаетите площи в София достига рекордно ниски стойности от около 2.3 процента.

Наемните нива, на които се предлагат имотите, остават непроменени

средно 5.50 евро на кв. м на месец за складове клас „А“ и около 4 евро за клас „В“. В резултат на високите им стойности се очаква да продължи трендът на търсене на по-нисък клас площи на по-приемлива цена. Много от тях са във вътрешния ринг на София и са по-подходящи за събаряне и последващо ново застрояване. Това е и основната причина тенденцията местни търговци да освобождават наетите от тях площи и да се преориентират към складове в Румъния поради по-благоприятните наемни условия да продължи и през 2025 година.

Стабилизирането на строителните цени стимулира инвеститорите при взимането на решения за започване на нови проекти. Очаква се този тренд да се запази и повече сгради да преминат от етап на планиране към строителство. Потенциалното увеличение на предлагането в комбинация с пълноправното членство на страната ни в Шенген ще даде допълнителен стимул на икономиката на България като цяло и на логистичния сегмент в частност.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

This poll is no longer accepting votes

Одобрявате ли въвеждането на нов стандартизиран скрининг за проследяване на развитието на децата от ранна възраст?

Подкаст