Генералният секретар на НАТО Марк Рюте призова ЕС да работи в по-близко сътрудничество с Турция

Марк Рюте - Ердоган - НАТО - Холандия и Турция

Генералният секретар на НАТО Марк Рюте призова за по-близко сътрудничество между лидерите на ЕС и Турция. По думите му Европа се нуждае от този силен съюзник, тъй като все повече ѝ се налага да се защитава, предаде Националната новинарска агенция на Нидерландия АНП, цитирана от БТА.

Европейският съюз и Турция имат сложни взаимоотношения от години. Присъединяването към ЕС на Турция, която е кандидат-член, е в застой от години и процесът бе прекратяван на няколко пъти.

Евросъюзът обвинява турския президент Реджеп Тайип Ердоган в авторитаризъм, а държавите членки Гърция и Кипър се оплакват от неразрешени спорове. Турция също така не подкрепя напълно Украйна и се опитва да поддържа връзки с Русия, като не се присъедини към международните санкции.

Лидерите на ЕС трябва да се опитат да възстановят нарушените отношения с Ердоган, е заявил Рюте в Брюксел в началото на февруари. Генералният секретар е посочил, наред с други неща, турската оръжейна индустрия. Това може да се окаже важно сега, когато Европа иска бързо да се превъоръжи и същевременно да помогне на Украйна.

Турция е член на НАТО и разполага с втората по големина армия в блока след САЩ. В началото на март турският външен министър Хакан Фидан се присъедини към дискусиите за „коалицията от желаещи страни“, които искат да защитят Украйна след бъдещо примирие или дори мирно споразумение. Анкара е отворена и за участие в ново споразумение за сигурност в Европа, след като американците се оттеглят, каза Фидан.

Любопитен факт от миналото е, че докато Рюте беше министър-председател на Нидерландия се стигна до няколко остри конфликта с балканската ни съседка. Все пак на 20 юли 2018 г. Турция и Нидерландия нормализираха двустранните си отношения и възстановиха пълноценните дипломатически връзки.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

This poll is no longer accepting votes

Ако от съседите ви се чува обезпокояващ шум, ще се обадите ли на 112?

Подкаст