С 145 гласа „За“ (56 от ГЕРБ-СДС, 23 от ПП-ДБ, 26 от „ДПС – Ново начало“, 14 от „БСП – Обединена левица“, 10 от ДПС – ДПС и 16 от ИТН), парламетът прие на първо четене Закон за ратифициране на международен договор за придобиване на оборудване за комуникационна сигурност за новостроящите се многофункционални модулни патрулни кораби (ММПК) за Военноморските ни сили. Както стана ясно от дебатите, към настоящия момент става въпрос само за един патрулен кораб, който ще бъде оборудван с новата комуникационна система.
„Против“ гласуваха 32 депутати на „Възраждане“, а „Въздържал се“ – 8 депутати на МЕЧ.
Законопроектът е внесен от Министерския съвет, който го е одобрил на 10 януари 2025 година и е свързан с решението на 44-ото Народно събрание от 19 юли 2018 г. за придобиване на многофункционален модулен патрулен кораб за Военноморските ни сили.
Самият Международен договор (Letter of Offer and Acceptance – LOA) BU-P-LBI „Придобиване на оборудване за комуникационна сигурност“ е подписан на 12 август 2024 г. в САЩ и на 2 декември 2024 г. в София.
От „Възраждане“ разкритикуваха законопроекта заради неясните финансови параметри в договора, като например цените в него са в долари, и го определиха като „удар по българския суверенитет“.
Димо Дренчев от „Възраждане“ възнегодува защо в различен период от време с отделни договори се купуват компоненти за един и същи кораб. Асен Василев от „Продължаваме промяната – Демократична България“ му обясни, че практиката е такава от 2019 г., когато това е било единственият начин да се купува военно оборудване. Поради „простия факт“, че бюджетът ни не е осигурявал други възможности. Бившият финансов министър поясни, че е съгласен с Дренчев, че когато се купува всичко накуп, пред купувача има повече възможности за избор.
Христо Гаджев от ГЕРБ-СДС обърна внимание на депутатите, че сега те „сърбали попарата на правителството „Денков“, тъй като оборудването, което сега България купува е на стойност около 3 млн. лева, но по проекта ще бъдат дадени 9 млн. лева – заради интеграцията на специфичната система за комуникационна сигурност. Причината – в момента има само един производител на подобна система и той определя условията.
Иво Цанев от „ДПС – Ново начало“ направи емоционално изказване, разказвайки за своя личен опит, когато е бил част от Военноморските ни сили – по-конкретно той призна, че с хората, с които е работил, са били наясно, че с корабите, с които разполагат, единственото, което могат да направят при хипотетична атака, е да излязат в открито море и да се жертват за страната, потъвайки на дъното на морето.
След приемането на законопроекта, парламентът гласува срокът между първо и второ четене да бъде намален на три дни. Това стана въпреки намерението на Христо Гаджев той да бъде приет в един ден. Причината това да не стане, бе заявката на Виктор Папазов от „Възраждане“, който обяви, че ще внесе промени в законопроекта между първо и второ четене.