11 трлн. евро залежават в европейски спестовни сметки и Европа се нуждае от „космически голям взрив“, за да стимулира инвестициите, коментира главният изпълнителен директор на Deutsche Boerse („Дойче бьорзе“) Щефан Лайтнер за „Файненшъл таймс“. Според него Европейският съюз трябва да се възползва от пренасочването на инвеститорите от Съединените щати към пазарите на блока заради растящите тревоги от митническите заплахи на новата щатска администрация на президента Доналд Тръмп. Лайтнер иска Брюксел да ускори плановете си за засилване на конкурентната мощ на общността като придвижи напред реформите за насърчаване на вътрешните инвестиции в компаниите от региона.
„Много дребни неща бяха направени, но липсва моментът на големия взрив“, посочва шефът на „Дойче бьорзе“. Той смята, че този момент е настъпил и „усещането за неотложност е налице“.
Базовият германски борсов индекс DAX изпревари по финансови резултати щатския S&P 500 през тази година, защото инвеститорите загърбват акциите на американските компании в полза на европейските им конкуренти, които не са чак толкова уязвими на митата на Тръмп. DAX е увеличил с 14.8% пазарната си оценка от началото на 2025-а, докато S&P 500 е загубил 3.9 процента. И сега има реална възможност за действие и за укрепване на конкурентоспособността.
ЕС отдавна се опитва да стимулира инвестициите в региона като обедини фрагментираните капиталови пазари и насърчи фондовете и обикновените спестители да влагат повече пари в акции. Тези усилия обаче бяха възпрепятствани от съпротивата на някои държави. Предложение на Франция, подкрепено от Италия, Испания, Полша и Нидерландия, да продължат със създаването на капиталов съюз, се натъкна на съпротивата на по-малките страни членки на общността, които се страхуваха, че ще загубят правото да задават собствени правила.
Лайтнер твърди, че в европейските спестовни сметки залежава „напълно непродуктивен кеш“ в размер на 11 трлн. евро, който ще е по-полезен, ако бъде вкаран на пазара.
„Спестовната и пенсионната системи трябва да бъдат реформирани и разширени“, смята Лайтнер. И допълва, че основният пакет от разходи на германското правителство е „много ясна позиция за необходимата промяна“ за възстановяване на икономиката на страната.
Бъдещият германски канцлер Фридрих Мерц планира да създаде инфраструктурен фонд за 500 млрд. евро и да промени таваните на дълга, за да позволи неограничени заеми за финансиране на отбраната. А частният сектор трябва да се включи към схемата за публично финансиране, за да се създаде много по-добра екосистема, смята Лайтнер.
Шефът на „Дойче бьорзе“, който работи във франкфуртската фондова борса от 2018-а и през януари стана неин едноличен главен изпълнителен директор, допълва, че се проучва възможността за борсова регистрация на ISS STOXX – поделението за корпоративно управление и набиране и анализ на данни на „Дойче бьорзе“, в което има 80% дял. Ако се вземе решение за първоначална публична емисия на компанията, тя ще е във Франкфурт, като се обмисля и покупката на останалите акции от американската фирма за частен капитал General Atlantic, която притежава 20% от ISS.