Доверието в изборите е исторически ниско. Българите предпочитат машинен вот. Централната избирателна комисия събира негативизъм на фона на изборния скандал. Не толкова негативни са нагласите към Конституционния съд.
Само 16.5% вярват, че изборите през есента са били свободни и честни, докато 63.2% са на обратното мнение, сочи социологическото проучване на агенция „Мяра“ на Първан Симеонов.
Агенцията отчита исторически ниско ниво на доверие в изборите. Единствената група, която определя изборите като свободни са симпатизантите на ГЕРБ, която отново беше първа политическа сила.
Проучването е проведено „лице в лице“ с таблети между 6 и 14 март 2025 г. сред 808 пълнолетни български граждани. 1% от извадката се равнява на около 54 000 души. То идва на фона на скандалите около изборното дело, което се превърна в голяма обществена тема.
На 10 март председателят на Конституционния съд Павлина Павлова направи безпрецедентно обръщение към нацията, с което обяви, че се прави опит за саботаж на конституционното дело за изборните резултати. Тогава се разбра, че прокуратурата се опитва да се намеси в делото. След това към атаките срещу съда се включиха и управляващите, които приеха и декларация в парламента.
Въпреки междуинституционалната битка в края на миналата седмица Конституционният съд обяви за незаконен избора на 16 депутати, а в парламента влезе и партия „Величие“.
Хората вярват на Конституционния съд, но се съмняват в ЦИК
Повече от половината анкетирани (52.3%) имат негативна нагласа спрямо Централната избирателна комисия. Положително мнение имат около 20% от българите, а останалите се колебаят.
Мнението на хората за Конституционния съд е по-високо. Той получава одобрението на 30.2% от българите, негативни нагласи имат 37.2%, докато останалите не са сигурни.
„Отношението към КС пък е на практика поделено на три между „да“, „не“ и „не знам“ – което в българския контекст е или позитивно свидетелство, или знак за сравнително ниска запознатост“, посочва социологическата агенция.
Българите предпочитат машинен вот
Проучването показва, че машините се оказват по-предпочитаният начин за гласуване сред българските граждани от хартиения вот. Близо 37% от анкетираните предпочитат гласуване само с машина, 30.1% смесено гласувне, докато само хартия избират 17.3% от анкетираните.
„По-младите българи предпочитат машинно гласуване дори и ако са привърженици на ГЕРБ и ДПС-Ново начало, които често критикуват машинния вот“, посочват от „Мяра“.
Избирателите на БСП и ДПС-Доган, където има повече възрастни избиратели, имат по-голямо желание за хартиен вот.
Ако трябва да избират единствено между машина и хартиена бюлетина пък разликата в предпочитанията е още по-голяма. 52.5% от хората предпочитат само вот на машина, докато 22.8% са съгласни с гласуване само на харитя.
По този показател двете фракции на ДПС са тези, чиито привърженици по-скоро избират хартиената бюлетина, особено формацията на Ахмед Доган.