Спад на продажбите с 35% на годишна база през февруари отчете „Софарма“

Цените на лекарствата в евро ще бъдат публикувани още през август

За месец февруари „Софарма“ АД реализира спад в продажбите от 35% спрямо същия месец на миналата година, съобщиха от фармацевтичната компания.

Става въпрос за 28% намаление на приходите на вътрешен пазар и 42% спад на продажбите за износ, които се дължат съответно на предстоящи кампании и логистични причини.

И за периода януари-февруари дружеството реализира спад в продажбите, но той е по-малък –  в размер на 10 на сто. С 11% са се свили на приходите на вътрешния пазар и 10% по-ниски са паричните постъпления от износ.

Традиционните продукти на дружеството (и по-специално Табекс, Карсил и Темпалгин) имат основен дял в приходите от експортните пазари, докато за продажбите на българския пазар от най-голямо значение са генеричните продукти на дружеството, сред които на първо място е аналгин.

„Софарма“ изнася продукция в ЕС и трети страни.

Акциите на “Софарма” се търгуват на “Българска фондова борса”. В момента сделки се сключват при цена от 5.80 лева за един брой. Това оценява фармацевтичната компания на 1 042 371 366 лева пазарна капитализация.

„Софарма“ е една от най-скъпите публични компании на „БФБ-София“, които са оценени на над един милиард лева. Тя се конкурира с друга фармацевтична фирма “Чайкафарма Висококачествените лекарства, доставчикът на IoT решения и продукти за интелигентни сгради „Шелли Груп“ и компанията за куриерски услуги „Спиди“. 

През миналата година „Софарма“ изплаит два пъти дивидент на акционерите си, а през февруари компанията увеличи капитала си с упражняване на варанти.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

This poll is no longer accepting votes

Как се промени качеството ви на живот от началото на 2026 година?

Подкаст