Медните котировки надхвърлиха 11 хил. долара за тон на борсата COMEX в Ню Йорк

Медните котировки надхвърлиха 11 хил. долара за тон на борсата COMEX в Ню Йорк

Котировките на медните фючърсни контракти с доставка през май надхвърлиха 11 хил. щ. долара за тон на борсата COMEX в Ню Йорк на 20 март и приключиха седмичната си търговия на 21 март с оценка от 11,273.33 долара за тон. Основната причина за ценовия скок са глобалните търговски размествания, предизвикни от политиката на американския президент Доналд Тръмп за обмитяване на вноса на различни метали в Съединените щати. През февруари Тръмп разпореди на Министерството на търговията да проучи импорта на промишлена мед – вероятен предшественик на предстоящи митнически ставки. Оттогава насам щатските цени вървят устремно нагоре и търговците са се впуснали да изпращат метала отвъд Атлантика преди въвеждането на каквито и да било мита, което орязва наличността му в останалия свят.

Медните фючърсни контракти на COMEX се търгуват с премия от над 13% над котировките на Лондонската метална борса (LME), където металът надхвърли 10 хил. щ. долара за тон на 20 март, но приключи сесията си на следващия ден на 9852 долара за тон.

429886062

Свидетели сме на транс-регионално преоценяване, предизвикано от потенциални американски мита, обяснява Уей Лай – заместник ръководител на търговските операции в Zijin Mining Investment Shanghai. Лай допълва, че „медните пратки са насочени към Съединените щати, предизвиквайки недостиг на други места … при много силни нагласи за покупки“.

Скокът на цените на промишлената мед е само част от трусовете, провокирани от усилията на Тръмп да прекрои глобалната търговия и да засили защитата на някои сектори от американското стопанство. Досега той въведе 25% митнически ставки на вноса на стомана и алуминий, обмити стоки на Канада, Мексико и Китай и обеща широкообхватни „реципрочни“ налози от началото на април.

Изследването на вноса на промишлена мед вероятно няма да доведе до препоръчителни мерки до няколко месеца, но „Голдмън Сакс груп“ и „Ситигруп“ са сред финансовите институции, предвиждащи, че Вашингтон ще обложи с 25% и медния импорт до края на 2025-а.

Котировките на медните фючърсни контракти, търгувани на COMEX са се повишили с 27% от началото на годината, докато на лондонската метална борса ръстът е от около 14 процента. Тази ножица създава сериозен стимул за търговци и производители да насочват доставките към Съединените щати и предположенията са, че 100 хил. тона метал пътуват към Ню Йорк.

Едри играчи от сектора на суровините, между които „Трафигура груп и „Гленкор“, са сред търговците, изтеглящи промишлена мед от Азия, твърди агенция „Блумбърг“, като се позовава на свои източници. Търговските трусове изсмукват метал от глобалната мрежа от складове на Лондонската метална борса, но и други фактори захранват ценовия възход. Медта по правило печели от по-слаб щатски долар, а зелените пари омекнаха значително откакто Тръмп се върна в Белия дом и се отдалечиха от паритет с еврото.

Металът има подкрепата и на някои тесни места във веригите за доставка: топилните фабрики срещат сериозни затруднения да си осигурят суровината заради лудата надпревара за мед. През последните години имаше множество смели предсказания за риска от недостиг на метала заради разрастването на зелените сектори. Големи минни групи като „Би Ейч Пи груп“ и „Рио Тинто“ искат да произвеждат по-големи количества от суровината.

И докато търговци и инвеститори се очаква да получат тлъсти печалби от прехвърлянето на медта , американските производители плащат цените, които вече са отчетени при потенциалните мита. Например, премиите за алуминия в Съединените щати достигнаха рекордно високи ревнища през миналата седмица след като влязоха в сила 25-процентните митнически ставки на Тръмп.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

This poll is no longer accepting votes

Очаквате ли цените на имотите да се повишат още след влизането ни в еврозоната?

Подкаст