Със 138 гласа „За“ (с гласовете на ГЕРБ-СДС (63), на ДПС – „Ново начало“ (27), БСП – Обединена левица (18), ДПС – ДПС (13) и ИТН(17) за председател на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) бе избран Пламен Младеновски, предложен от ГЕРБ-СДС.
Неговият конкурент за поста – Меглена Русенова, предложена от парламентарната група на „Продължаваме промяната“ – „Демократична България“, не получи подкрепа не само за председател, но и за редови член.
В същото време Таско Ерменков, предложен от „БСП – Обединена левица“ бе избран за член на КЕВР с подкрепата на 121 гласа (61 от ГЕРБ-СДС, 27 от ДПС – „Ново начало“, 17 от „БСП – Обединена левица“ и 16 от „Има такъв народ“). „Против“ гласуваха 78 депутати (1 от ГЕРБ-СДС, 30 от ПП-ДБ, 31 от „Възраждане“, 1 от ДПС – ДПС, 6 от МЕЧ и 9 от „Величие“). „Въздържал се“ гласуваха 12 депутати – от ДПС-ДПС на Ахмед Доган.
За втори член на КЕВР бе избрана Александра Богословска, предложена от парламентарната група на „Има такъв народ“. „За“ нея гласуваха 125 депутати (63 от ГЕРБ-СДС, 27 от ДПС – Ново начало, 18 от „БСП – Обединена левица“, 17 от ИТН). „Против“ гласуваха 73 народни представители (26 от „Продължаваме промяната“ – „Демократична България“, 31 от „Възраждане“, един от ДПС – ДПС, 6 от МЕЧ и 9 от „Величие“). „Въздържал се“ гласуваха 13 депутати – един от ПП-ДБ и 12 от ДПС – ДПС.
След като новите председател и членове на КЕВР бяха избрани, те положиха клетва, заставяйки на парламентарната трибуна. Малко след това Атанас Атанасов от ПП-ДБ благодари на досегашния председател на КЕВР – Иван Иванов за дългогодишната му професионална и независима от външен натиск работа.
Още преди началото на дебатите, Ремзи Осман от ДПС – ДПС се отказа от номинацията си.
По време на дискусиите първите критики бяха насочени срещу кадидатурата на Меглена Русева, която бе получила подкрепа от АИКБ (за член), от Асоциация „Хидроенергия“ (за член и председател), от БГВЕА (за член и председател), от Български водороден институт (за член и председател), от БФА (за член и председател), от Националната енергийна камара (за член и председател), от Американската търговска камара в България (за член и председател), от Института за енергиен мениджмънт (за член и председател) и от Конфиндустрия България (за член и председател).
Кандидатът на ГЕРБ-СДС – Пламен Младеновски – също бе получил подкрепа от АИКБ (за председател). Освен това за кандидатурата му за председател на КЕВР бяха изпратени положителни становища от КРИБ, от БКХП, от АПСТЕ, от БСК, от БФИЕК.
По време на дебатите от ИТН посочиха конкретни фирми, в които Меглена Русенова е работила, имайки за съдружник Иво Прокопиев.
Радослав Рибарски от ПП-ДБ отговори на упреците им, отбелязвайки, че бившият депутат на ИТН – Тихомир Тенев, който е бил бивш служител на ТЕЦ „Брикел“, сега се „радва“ на място в „Мини Марица-изток“ ЕАД.
Станислав Анастасов от „ДПС – Ново начало“ се пошегува, че отказалият се кандидат на ДПС – ДПС Ремзи Осман трябва да напише книга как се забогатява от държавни агенции, тъй като официално декларираното му състояние е над 930 000 лева. От ПП-ДБ го посъветваха вместо към Ремзи Осман, да се обърне към своя председател – Делян Пеевски – той да му даде съвет как да натрупа състояние.
Венко Сабрутев от ПП-ДБ разкритикува кандидата на „БСП – Обединена левица“, определяйки Таско Ерменков като проруски агент. Той цитира и негов пост във „Фейсбук“ от преди години, в който Ерменков пише, че водата в язовир „Искър“ била отровена. Така Ерменков всял паника, независимо от факта, че по онова време бил депутат от БСП и неговата парламентарна група имала представители в Министерския съвет и можел лично да провери разпространяваните слухове.
Драгомир Стойнев от „БСП – Обединена левица“ защити Ерменков с думите, че той винаги е защитавал държавния интерес.
Ивайло Мирчев от ПП-ДБ призова дебатиращите да се върнат към голямата картина, отбелязвайки, че след началото на войната в Украйна, една от целите на тогавашното управление – на „Продължаваме промяната“ и „Демократична България“ е била България „завинаги да бъде откъсната от лапите на руската енергийна мечка“. Това се постига с подкрепата на ГЕРБ, отбеляза Мирчев и изброи, че и ядреното гориво вече не е руско, и руски газ вече няма и по отношение на петрола България вече почти е приключила с тежката си зависимост от Русия.
„Всичко това беше направено за изключително кратко време със съдействието на ГЕРБ“ подчерта Мирчев и добави, че сега големият въпрос е дали всичко това се захвърля на бунището, предвид обстоятелството, че ГЕРБ-СДС имат намерение да подкрепят кандидатурата на Таско Ерменков. Депутатът от ПП-ДБ отбеляза, че КЕВР не се произнася само по цената на водата и тока, а освен това разрешава и „Турски поток“, а той, по думите на Мирчев, е една от причините Русия да започне инвазията в Украйна.
След това Ивайло Мирчев се върна повече от 10 години назад – през 2014 г., когато Бойко Борисов обявява, че Таско Ерменков е лъжец, а Делян Добрев го обвинява, че заобикаля Европейската комисия и европейското законодателство. Тогава от ГЕРБ подават сигнали до институциите срещу действията на Таско Ерменков, директно обвинявайки го в лобистки интереси в полза на Русия.

Мирчев не спести и жълтата част – по онова време Бойко Борисов нарича Таско Ерменков „ахмак“, който ще срине държавата.
По отношение на кандидатурата на Меглена Русенова Мирчев бе категоричен, че са малко хората, които са направили за българската енергетика повече от нея – особено в частта с ВЕИ-тата.
„В бъдеще, по отношение на енергийната си независимост, ние ще берем от плодовете от работата, която тя е свършила„, продължи Мирчев изказването си в подкрепа на кандидата на „Продължаваме промяната“ – „Демократична България“.
Йордан Тодоров от „Възраждане“ коментира, че дебатът е абсолютно отвратителен и му е интересно какво е обещано на кандидатите, че търпят подобни унижения. По думите му дебатът е щял да бъде от голямо значение, ако позициите и вижданията на кандидатите са се различавали.
Красимира Катинчарова от „Величие“ обяви, че за нейната парламентарна група всички кандидатури са неприемливи и заради това няма да подкрепят нито една от тях.