Шефовете на някои от водещите световни търговци на енергия споделят, че са готови да подновят бизнеса си в Русия, ако санкциите бъдат отменени изцяло, въпреки че някои от тях изразяват известно съмнение, че това може да се случи в близко бъдеще.
„Ако санкциите бъдат облекчени по начин, който ще ни позволим да се върнем, защо да не го направим? Това е нашата работа.“, заявил в интервю главният изпълнителен директор на „Гънвор груп“ Торбьорн Тьорнквист. И допълнил, че той и колегите му не правят нищо сега, защото смятат, че дори да има някои сиви зони, не си струва, но ако бъдат премахнати, те ще възстановят руския си бизнес.
Големи западни търговци на суровини развиваха значителна дейност в Русия преди пълномащабното нахлуване на руски войски в Украйна чрез дългосрочни сделки с вътрешни производители и инвестиции в ключови проекти. През последните три години обаче те прекратиха повечето контракти и партньорства и като цяло преснаха да търгуват руски суров петрол и метали, защото Съединените щати, Европейският съюз и Великобритания въведоха широка мрежа от наказания на руските износители, производители, търговци и банки.
Коментарите на участниците в проведения от 24 до 26 март в Лозана форум на висшестоящи мениджъри, търговци и финансисти FT Commodities Global Summit показват нагласите и мнението им относно последиците от усилията на американския президент Доналд Тръмп да сложи край на войната. На 25 март дойде новината, че Русия и Украйна са се съгласили на прекратяване на огъня в Черно море, въпреки поставените от Кремъл поредица от предпоставки, включително и облекчаване на санкционния режим. Вашингтон обаче се опасява, че двете воюващи страни по-скоро ще предпочетат продължителна война вместо незадоволителен мир.
„Смятам, че ако санкциите бъдат вдигнати, ще се върнем в Русия, за да видим дали ще имаме роля в сектора на суровините“, посочва главният изпълнителен директор на „Меркурия енерджи груп“ Марко Дънанд.
На пазарите на суровини – от природен газ до алуминий, инвеститорите отиграват възможността за увеличаване на руските суровинни потоци за Европа, което би причинило сериозен спад на цените. Мениджъри на търговски къщи обаче предупреждават, че и двата процеса – за подписване на мирна сделка и за последващото завръщане на руските суровини, може да отнеме повече време от очакванията.
Главният изпълнителен директор на „Трафигура груп“ Ричард Холтъм смята, че голямата група от британски служители в компанията ще усложнят евентуалното завръщане в Русия, ако Белият дом отмени американските санкции, но другите рестрикции останат в сила. Той иска цялостно вдигане на наказанията.
А шефът на „Витол груп“ Ръсел Харди твърди, че дейността на компанията му „очевидно ще зависи от правилата и регулациите“, но се опасява, че процесът на преговорите за прекратяване на огъня и „изключително сложен“. „На практика смятаме, че ще отнеме една или две години, така че няма никакви тревоги вътре в организацията дали ще сме готови или подготвени“, коментира Харди. И признава, че може и да греши и всичко да се случи по-бързо.
Междувременно, в годишния си отчет за 2024-а, публикуван на 25 март, британско-нидерландската компания „Шел“ информира, че Русия я съди за неизплатени доставки на „Газпром“ за 2022-а в размер на 1.6 млрд. щ. долара.
Веднага след началото на военните действия в Украйна през февруари 2022-а „Шел“ обяви, че ще прекъсне отношенията си с руския газов монополист, ще прекрати покупките на руски суров петрол и ще се изтегли от руските енергийни пазари.
В годишният отчет на енергийния гигант се пояснява, че руската прокуратура е внесла иск в московски съд на 2 октомври 2024-а срещу групата и седем от дружествата й. Целта на съдебния процес е да обяви за незаконно оттеглянето на „Шел“ от проекта „Сахалин-2“ в Далечния изток. Прокурорите настояват да се изплатят 1.5 млрд. евро за нанесени щети на „Газпром експорт“, включително 94 млрд. евро от специалната сметка, открита за активите на западните компании, до която те нямат достъп без специално разрешение от Путин.
„Шел“ успя да забави процедурата в началото на тази година, но следващото съдебно изслушване ще е на 14 април. И фирменото ръководство не знае как ще се развие процеса и какви ще са финансовите последствия от него.