Китай призовава Европейския съюз да защити своите интереси и да направи „рационалния избор“ като задълбочи сътрудничеството си с Пекин, на фона на нарастващата несигурност, породена от новата администрация на САЩ, пише Global Times, държавно издание на Китайската народна република.
Визитата на търговския комисар на ЕС Марош Шефчович в Китай тази седмица идва след посещението му в Съединените щати, където се опита да намали напрежението, предизвикано от последните заплахи за ответни търговски мита между ЕС и САЩ.
Ден след визитата на Шефчович във Вашингтон президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви нови мита върху вноса на автомобили, което може да нанесе сериозен удар върху европейските автомобилостроители – особено германските компании, които изнасят около 25% от продукцията си за САЩ.
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен определи американските мита като „лоши за бизнеса и още по-лоши за потребителите“, като подчерта, че ЕС ще се стреми към преговорни решения, но ще защитава икономическите си интереси.
Според Global Times, докато „несигурността в американската политика нараства“, КНР се утвърждава като „стабилна и надеждна глобална сила“.
Очаква се Шефчович да обсъди с Пекин търговския дисбаланс между ЕС и Китай, както и трудностите, с които се сблъскват европейските компании на китайския пазар. Основните проблеми включват липса на реципрочен достъп до обществени поръчки, бариери за навлизане на пазара и ограничения при трансграничния трансфер на данни, заяви Йенс Ескелунд, президент на Европейската търговска камара в КНР.
Въпреки тези спорове се очаква Шефчович да подчертае „нарастващото значение на укрепването на отношенията между ЕС и Китай“, особено предвид факта, че Европейският единен пазар е ключова дестинация за китайския износ.
Китай залага на „стратегическата автономия“ на Европа
През тази седмица в КНР пристигат и други висши европейски представители, сред които външните министри на Франция и Португалия.
По време на срещата си с португалския външен министър във вторник, китайският външен министър Ван И заяви, че Пекин подкрепя Европа в усилията ѝ да запази „стратегическата си автономия“ и ще работи с Лисабон за подобряване на отношенията между Китай и ЕС.
КНР също е засегната от масирани санкции от страна на САЩ и вече обяви свои ответни мерки.