Компетентните органи трябва да стигнат до истината, каза Йотова за скандала с европрокурор Георгиева
Вицепрезидентът Илияна Йотова изрази надежда, че компетентните български и европейски органи ще разкрият истината по случая с временното отстраняване на българския европрокурор Теодора Георгиева. Йотова подчерта, че скандалът е сериозен и засяга доверието не само в българската, но и в европейската прокуратура.
Георгиева беше отстранена от поста си след разпространение на видеоклипове, изпратени от лице, подписало се като бившия следовател Петьо Петров – Пепи Еврото.
Първият запис е заснет в ресторант „Осемте джуджета“ и показва разговор, в който, според твърденията, участва Георгиева. Второ видео се появи дни по-късно и на него е „запечатана“ друга раздумка между Пепи Еврото и жена, „идентифицирана“ от изпращача като европрокурор Георгиева.
Божидар Божанов: Борисов никога не е бил на масата на преговорите, за да се връща на тях

Божидар Божанов от „Демократична България“ отговори на лидера на ГЕРБ, като припомни, че Борисов никога не е сядал на масата на преговорите, че да се връща на тях. Според него водачът на първата политическа сила в 51-ото Народно събрание обича да пренаписва фактите.
„Преговорите бяха прекратени по решение на Борисов. Макар и той да не е бил на масата на преговорите, той ги прекрати в момента, в който стана ясно, че трябва да се разграничи от Пеевски и да приеме нашите мерки за ограничаване на неговото влияние. Управлява с партии, които са подписали декларацията за „санитарен кордон“, но вече я нарушават“, каза още Божанов в кулоарите на парламента.
Прокуратурата с второ обвинение срещу Кирил Петков

Съпредседателят на „Продължаваме Промяната“ Кирил Петков се сдоби с ново обвинение. Днес Софийска градска прокуратура (СГП) го обвини, че се е опитал да манипулира обществени поръчки за 640 млн. лв., както и че е отправял заплахи към бившия министър на електронното управление Александър Йоловски.
„Това обвинение е толкова абсурдно, че наистина не се разбира за какво е. Написах, че не разбирам това обвинение“, заяви той. Петков разкри, че му е наложена мярка за неотклонение „Парична гаранция“ в размер на 10 000 лева. „Ще обжалвам мярката, както и размера й“, заяви Кирил Петков.
Подготовката на банковата система за въвеждане на еврото е в напреднал етап

В областта на плащанията оперативната подготовка на българската банкова система за въвеждането на еврото е в напреднал етап и дейностите се изпълняват в срок. Това отбелязва Петър Чобанов, подуправител на БНБ, ръководител на управление „Банково“, в интервю в специалния дигитален проект на Economic.bg.
По отношение на плащанията подготовката е започнала отдавна и през последните няколко години са приключили няколко стратегически проекта в областта на платежните системи и сетълмента на ценни книжа.
През март бизнес климатът у нас се влошава

През март общият показател на бизнес климата се понижава с 0.5 пункта в сравнение с февруари (от 20.9% на 20.4%), като намаление на показателя е регистрирано единствено в промишлеността. Това отбелязват от Националния статистически институт.
Съставният показател „Бизнес климат в промишлеността“ спада с 3.9 пункта (от 18.4% на 14.5%), което се дължи на резервираните оценки и очаквания на промишлените предприемачи за бизнес състоянието на предприятията. Същевременно и прогнозите им за производствената активност през следващите три месеца са по-неблагоприятни.
МВР започва проверка в РПУ-Велинград заради сигналите около архива на Пепи Еврото

Ще бъде извършена цялостна проверка в Районното управление на МВР във Велинград. Това съобщи вътрешният министър Даниел Митов по време на изслушване в Народното събрание по повод сигнали за видеофайлове от т. нар. архив на Петьо Петров – Пепи Еврото, и твърдения за нарушения от страна на висши полицаи в района.
Случаят датира от 2016 г. и е свързан с жалба на местна жителка за кражба на ловни трофеи – еленови рога и свински бивни – от дома ѝ. Години по-късно тя разпознава част от трофеите в ресторант и подава сигнал, след което те ѝ биват върнати. Жената обаче обвинява полицейски служител в бездействие по разследването.
Годни ли сме да „приютим“ европейския център за безопасността на корабоплаването в Черно море?

През 2017 г. София се кандидатира да стане седалище на Агенцията по лекарствата на Европейския съюз. Централата на агенцията беше в Лондон, но заради Брексит трябваше да промени местоположението си. София бе оценена… най-ниско сред всички 19 кандидатури, защото се оказа, че отговаря само на два от общо над 30 показатели.
През 2022 г. Румен Радев ни номира за домакин на климатичната конференция на ООН през 2024 година. На годишната среща за климата в Дубай през 2023 г. обаче пристигнаха… над 70 000 политици, дипломати, активисти и бизнес лидери от над 160 държави. И какво ли щяхме да правим, ако бяха одобрили номинацията ни?
В четвъртък премиерът Росен Желязков предложи да бъде създаден многонационален морски координационен център за осигуряване безопасността на корабоплаването в западната част на Черно море и България да бъде домакин на този център.
Със сигурност идеята ще взриви поне половин България, нищо че на Русия също й трябва мирно Черно море.
Вашингтон иска пълен контрол върху инвестициите в Украйна, изтласквайки Европа

Вашингтон има претенции да контролира цялата важна бъдеща инфраструктура и инвестиции в минерали на Украйна с потенциал да получи право на вето върху каквато и да било роля на други съюзници на Киев и да подкопае украинската кандидатура за членство в Европейския съюз.
Според ревизираната сделка за партньорство, администрацията на Доналд Тръмп искала „правото на първа оферта“ (бел. ред. – при която притежателят й може да купи или да направи предложение за актив преди собственикът му да се опита да го продаде на трета страна) за инвестициите в проекти за цялата инфраструктура и природни ресурси.
Ако бъде прието, споразумението ще даде огромна власт на Съединените щати да контролират вложенията в украински проекти, включително за пътищата и железопътната мрежа, пристанищата, мините, суровия петрол и природния газ и добива на особено важни минерали.