Конституционният съд на Франция проправя път към отстраняването на Льо Пен от политиката

Льо Пен

Ако съдът следва препоръките, Льо Пен може да бъде лишена от участие в президентските избори, насрочени за 2027 г.

Конституционният съд на Франция постанови в петък, че е конституционно да се отстрани избран служител от длъжност като наказание за престъпление, преди лицето да е изчерпало процеса на обжалване, предава „Ройтерс“.

Въпреки че случаят засяга малко известен бивш местен представител от остров Майот в Индийския океан, правни учени го проследиха отблизо, като някои твърдяха, че решението може да повлияе на процеса за присвояване срещу Марин льо Пен.

Конституционният съд вместо това избра да ограничи обхвата на анализа си до местни служители и да не преценява по-широките правни последици, които биха повлияли на невероятно чувствителното съдебно дело на Льо Пен.

Прокурорите по делото на Льо Пен бяха поискали от трима съдии да й забрани да се кандидатира за длъжност в продължение на пет години и незабавно да изпълни тази част от присъдата, дори ако тя трябваше да обжалва, вместо да чака, докато всички обжалвания приключат.

Обикновено във Франция наказанията не се налагат, докато не бъдат изчерпани всички обжалвания, тъй като презумпцията за невиновност продължава да се прилага. Процесът може да отнеме години.

Ако съдът следва препоръките, Льо Пен може да бъде лишена от участие в президентските избори, насрочени за 2027 г.

Съдиите трябва да произнесат присъда по делото на Льо Пен в понеделник.

Льо Пен, заедно с 24 съобвиняеми и нейната партия, Националното обединение, бяха обвинени в присвояване на средства от Европейския парламент чрез наемане на парламентарни сътрудници, които да работят по партийния бизнес вместо по въпросите на ЕС. Всички са заявили своята невинност.

Делото, което стигна до конституционния съд, засяга Рачади Саинду, бивш местен служител в Майот, френска отвъдморска територия. Саинду беше отстранен от длъжност, след като беше признат за виновен в присвояване на публични средства през 2024 г. Адвокатите на Саинду обаче твърдяха, че съдът е лишил гласоподавателите от конституционното им право да избират свободно своите лидери, като го е отстранил от длъжност, преди той да може да обжалва.

Случаят на Льо Пен е малко по-различен, тъй като се отнася до възможността да се кандидатира на бъдещи избори – а не да бъде отстранена от настоящата си позиция. Някои конституционни експерти твърдяха, че прочитането на закона от съда може да създаде по-широк прецедент, но това не се оказа така.

Членовете на законодателните органи могат да запазят позициите си дори след като са били осъдени на неизбираемост, но нямат право да се кандидатират за преизбиране, ако присъдата все още е в сила. Членовете на местните ръководители обаче трябва да се откажат от отговорностите си – какъвто беше случаят със Саинду.

Луи Алио, друг високопоставен обвиняем в процеса срещу Льо Пен, от друга страна, е пряко засегнат. Прокурорите също поискаха той да бъде осъден на неизбираемост и присъдата да бъде незабавно изпълнена, застрашавайки настоящата му работа като кмет на Перпинян, най-населената община, контролирана от Националното събрание.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Подкрепяте ли отварянето на държавни магазини в пощите?

Подкаст