Вашингтон иска пълен контрол върху инвестициите в Украйна, изтласквайки Европа

Вашингтон иска пълен контрол върху инвестициите в Украйна, изтласквайки Европа

Вашингтон има претенции да контролира цялата важна бъдеща инфраструктура и инвестиции в минерали на Украйна с потенциал да получи право на вето върху каквато и да било роля на други съюзници на Киев и да подкопае украинската кандидатура за членство в Европейския съюз. Според ревизираната сделка за партньорство, администрацията на Доналд Тръмп искала „правото на първа оферта“ (бел. ред. – при която притежателят й може да купи или да направи предложение за актив преди собственикът му да се опита да го продаде на трета страна) за инвестициите в проекти за цялата инфраструктура и природни ресурси, пишело в проект на документ, получен от „Блумбърг нюз“.

Ако бъде прието, споразумението ще даде огромна власт на Съединените щати да контролират вложенията в украински проекти, включително за пътищата и железопътната мрежа, пристанищата, мините, суровия петрол и природния газ и добива на особено важни минерали. Това би представлявало безпрецедентно разширяване на американското икономическо влияние в най-голямата по площ европейска държава точно когато тя полага усилия да се присъедини към Европейския съюз.

Договорът ще предостави на САЩ правото на първа претенция за печалбите, прехвърлени в специален инвестиционен фонд за възстановяване, който ще е под контрола на Вашингтон. И, което е най-важното, документът гласи, че американската страна смята „материалните и финансови облаги“, предоставени на Украйна от началото на пълномащабното руско нахлуване през февруари 2022-а, като своя принос във фонда. Което на практика означава, че администрацията на Тръмп ще принуди Киев да плати за цялата американска военна и икономическа подкрепа от началото на военните действия преди да е получил каквито и да било приходи от партньорския фонд.

Съединените щати са изпратили коригираното споразумение на официални украински представители през миналия уикенд след като плановете на украинския президент Володимир Зеленски да подпише предишния договор се провалиха заради острата конфронтация по време на срещата му с Тръмп в Овалния кабинет през февруари. Белият дом обяви през миналата седмица, че правителството е разширило обсега на договорената сделка отвъд стратегическите минерали на Украйна.

Преговорите между двете страни продължават и в окончателния проектодокумент може да има промени на условията. Очаква се Украйна да отговори на американското предложение със собствени корекции през тази седмица, твърди добре информирано по въпроса лице.

Пълният текст на споразумението, предложено от Вашингтон, изисква „детайлно проучване“ и условията се променят постоянно по време на обсъжданията, е казал Зеленски на репортери в Париж, където участва в срещата на върха с европейски лидери. Той е допълнил, че макар да е прекалено рано да се каже, че е постигната договореност, „ние държим на сътрудничеството със Съединените щати и не искаме да изпращаме каквито и да било сигнали, които могат да накарат американците да спрат помощта за Украйна“.

Вашингтон е готов да подпише бързо споразумението и да осигури траен мир както за Украйна, така и за Русия, коментирал за „Блумбърг“ говорител на американското Министерство на финансите.

„Сделката за минералите предлага на Украйна възможност да създаде трайни икономически отношения със Съединените щати, което е базата за дълготрайта сигурност и мир“, посочва говорителят на Съвета за национална сигурност Джеймс Хюит. И посочва, че „то ще засили връзките между двете нации и ще е от полза и за двете страни“.

Зеленски се мъчи да ангажира украинските съюзници с инвестиции в страната му като част от т. нар. „План за победа“ и като гаранция срещу бъдеща руска агресия. Тръмп пък представи собствените си изисквания за сделка за достъп до украинските стратегически минерали малко след като влезе в Белия дом на 20 януари като компенсация за американската подкрепа във войната. И същевременно притиска руския президент Владимир Путин и Зеленски да договорят край на войната.

Киев получи през 2022-а подкрепата на Европейския съюз за присъединяването си към блока и трябва да започне преговори за пълно членство, които могат да отнемат години до изпълнението на всички изиствания. Този процес ще се усложни допълнително, ако Вашингтон получи ефективен контрол върху инвестиционните решения, обхващащи големи области от украинската икономика. Украйна пък настоява потенциална сделка със Съединените щати да не противоречи на спрозумението й с ЕС. И отхвърли предишния опит на Вашингтон да включи вече оказаната подкрепа на Киев като принос в съвместния фонд.

Според проектодокумента, американската Финансова корпорация за международно развитие (DFC) ще получи контрол върху фонди като номинира трима от петте члена на борда и притежава „златна акция“, даваща специална права да блокира някои решения. Украйна ще определи другите двама участници в борда и няма да може да се намесва в оперативното ежедневно управление на дружеството. От правителството в Киев ще се изисква да вкара 50% от приходите си от всички нови природни ресурси и инфраструктурни проекти във фонда. Съединените щати пък ще имат право на цялата печалба плюс 4% годишен доход до пълното възстановяване на инвестициите им.

Украйна ще бъде задължена да представя всичките си проекти за преглед във фонда „възможно най-рано“, а DFC ще получи места в управителните съвети за надзор на всички финансирани програми. Киев няма да има право да предлага отхвърлените проекти на трети страни при „по-добри материални услови“ поне за период от една година.

В проекта за споразумение се посочва също, че американската администрация ще има право да купува украински метали, минерали, суров петрол и природен газ преди други кандидати при търговски условия, независимо дали фондът финансира съответния проект. Сделката, за която не е заложен краен срок, забранява също на Киев да продава стратегически суровини на държави, които са „стратегически конкуренти“ на Съединените щати.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Подкрепяте ли отварянето на държавни магазини в пощите?

Подкаст