Арх. Богдана Панайотова обяви по време на интервюто й – като част от конкурса, че иска да стане главен архитект на София, за да направи администрацията работеща и всеки участник в строителния процес в Столична община да се превърне в работеща и отговорна фирма. Тя добави, че иска да вдигне качеството на услугите не само в Направление „Архитектура и градоустройство“ (НАГ), но дори и на проектанти, надзори и строители. Така, по думите й, всички последващи изпитания – като общи устройствени планове и развитие на столицата, ще се преодоляват по-лесно.
В отговор на въпроса на кмета Васил Терзиев какви свои грешки отчита, докато бе временно изпълняващ главен архитект на София, арх. Панайотова отговори, че не е била подготвена за това, което я е очаквало, включително не е била предупредена за заложените капани.
Тя призна, че си осъзнава грешките – че не е проверявала и не е анализирала всичко, доверявайки се на екипа си. Добави, че е трябвало да влезе в екип, създаден преди 20 години, който бил свикнал да работи по един начин, различен от нейния.
Сега обаче, имайки предвид новите правила в Направление „Архитектура и градоустройство“ – с водене на експертни съвети и с по-голяма публичност, с равномерното разпределение на права по градоустройствого, незаконното строителство извън НАГ – т.е. при кмет или районни кметове, тя изрази надежда, че по-трудно ще допусне предишните грешки.
По отношение на работата си със Столичния общински съвет, тя обяви, че ще включва представители на техни комисии, които имат отношение към НАГ, още на ранен етап при предстояща съвместна работа.
Арх. Панайотова изрази надежда, че има подкрепата на кмета – Васил Терзиев – и го увери, че, ако той поиска оставката й, ще си я подаде. Добави, че основното нещо, на което държи при взаимодействието си с градоначалника, е принципност.
По отношение на дигиталното предоставяне на разрешение за строеж, арх. Панайотова обяви, че може да се направи промоверсия, преди въвеждането на закона, за да не се губи време и за да се създаде практика в Столичната община, при която се видят и силните, и слабите места на новата мярка. Припомняме, че на въпроса за дигиталното предоставяне на разрешение за строеж единственият конкурент на арх. Панайотова – арх. Георги Славов – отговори, че затова ще е необходима продължителна работа от 5 до 10 години.
Като своя най-спешна задача като бъдещ главен архитект на София, арх. Панайотова набеляза спирането на хаотичното развитие и хаотичното застрояване на града, а като по-дългосрочна – реките на столицата.