Късно тази вечер Доналд Тръмп ще направи политическо изявление относно тарифната политика на САЩ. Той вече го нарече… денят на освобождението. Световните медии съобщават подробности за възможни нови мита и се опитват да разберат какво биха могли да направят други страни в отговор.
Bloomberg (Ню Йорк, САЩ)
Тарифните планове на Тръмп все още в неизвестност
Съгласно концепцията на две нива, най-високите мита ще бъдат наложени на страните, които се считат за най-големите нарушители, както по отношение на самите мита за внос, така и в други, лесно измерими мерки за ограничаване на американския внос. Администрацията на Тръмп вече се оплака тази седмица от търговските политики на ЕС, Япония, Индия и Канада. Второто ниво би било евентуални ответни мита върху отделни продуктови групи или държави въз основа на техните политики спрямо конкретни американски стоки. Дискусиите включваха и идеята за връщане към първоначалното предложение на Тръмп – въвеждане на единна глобална тарифа, която теоретично може да се прилага за трилиони долари внос.
The Wall Street Journal (Ню Йорк, САЩ)
Новите мита на Тръмп намират граници, фондовите пазари се свличат

С наближаването на Деня на Освобождението глобалните инвеститори очакват ответни мерки на действията на Тръмп. Конфронтацията с митата вече поражда опасения за възможно икономическо забавяне. Това, от своя страна, доведе до разпродажба на акции на малкия бизнес и също тласна спредовете по доходността на 10-годишните държавни облигации на САЩ до рекордно ниски нива.
The Economist (Лондон, Обединеното кралство)
„Денят на освобождението“ на Тръмп ще шокира икономиката на САЩ
Президентът обеща, че ще празнуват „Деня на освобождението“ за Америка – повратна точка, когато страната започва да си възвръща уважението и парите, които той вярва, че е загубила през последните десетилетия. В действителност няма нужда да очаквате никакво освобождение. През двата месеца след завръщането си в Белия дом президентът Тръмп повиши общите мита до най-високото ниво от Втората световна война насам, създавайки страната за по-бавен икономически растеж, по-висока инфлация, по-голямо неравенство и, много вероятно, фискални проблеми.
Nikkei (Токио, Япония)
Китай се готви, търговската война на Тръмп „Денят на освобождението“ удари Азия
Китай се готви за последствията, тъй като Доналд Тръмп се готви да разкрие нови мита, изпробвайки смелостта на Пекин. Китай разполага с много инструменти за смекчаване на удара – допълнително парично облекчаване, фискални пакети за стимулиране на потреблението на домакинствата и край на години на строги регулаторни ограничения, които задушаваха частните инвестиции.
Le Figaro (Париж, Франция)
„Ден на освобождението“: Доналд Тръмп се готви да удари с мита върху останалия свят
Американският президент, чийто любим израз е „мита“, ще обяви въвеждането на строги мита върху стоки, внасяни в Съединените щати. Избраното място, Розовата градина на Белия дом, и присъствието на цялото правителство имат за цел да отбележат началото на революцията, замислена от Доналд Тръмп и базирана на ожесточена търговска война с целия свят с тази конференция, озаглавена „Направете Америка отново богата“.
Der Spiegel (Хамбург, Германия)
Манията на Тръмп за митата е опасна дори за него
Това, което е особено обезпокоително е, че Тръмп очевидно вярва, че е непогрешим. Изглежда, че изобщо не се вслушва в други мнения. Поддръжниците на Тръмп като изпълнителния директор на Tesla Илон Мъск влошават нещата. Те засилват вярата на президента в неговата непогрешимост. Но в крайна сметка американските гласоподаватели ще решат дали харесват тарифната политика на Тръмп и последствията от нея или не.
Следващите избори за Конгрес са само след две години.