Столична община ще строи жилища при корупцията за наличните

главен архитект, Столична общинаСтоличният общински съвет, столична община кметство сграда столица

Столичната община ще инвестира в строителството на достъпни нови жилища, като ореже продажбата на валичните, при които от десетилетия се вихри потресаващо корупционно безхаберие. Това предвиждат промени в реформите в правилата за управление на общинските жилища в София, представени от общински съветници от всички групи без ГЕРБ. Сочената цел е устойчиво развитие на жилищния фонд на София с постигане на достъпност за социално уязвимите хора, както и за младежи от специализирани институции и млади семейства до 35 години.

Въвеждат се паралелни възможности за нормиран или пазарен наем. Първият е за социално слаби, които ще могат да ползват имотите на преференциалната цена в продължение на 5 години. Вторият дава възможност за наем до 7 години, като цените ще бъдат актуализирани, а след изтичането на сроковете ще бъдат подавани нови документи, за да се установи дали наемателите все още отговарят на условията за ползване на общинско жилище. Безсрочни остават наемите за хора в пенсионна възраст и хората със степен на увреждане над 71%. Предвидени са още по-сериозен контрол, въвеждане на задължителни застраховки и гаранционен депозит.

Според общинските съветници Борис Бонев и Росица Николова Столична община притежава едва 7000 общински жилища при 100 000 преди 30 години. Голяма част от наличните апартаменти са в „окаяно състояние“ с нужда от ремонт, за който се чакат средства от отдадените под наем. Звучи обаче нереалистично с тези средства да бъде инвестирано и в ново строителство, което да не бъде реализирано по пазарни цени. Идеята е в районните администрации да постъпват 40% от приходите, което да служат за поддръжка, а другите 60% да влизат във фонд за ново строителство. Практиката досега е общината да предоставя свои терени с право на строеж срещу обезщетение с апартаменти.

Ограничават се и възможностите за закупуване на общинско жилище, за което досега се изискваше 5-годишно ползване без нарушения от наемателя. Предлага се различен подход – общинско жилище да се продава на публичен търг, само ако имотът не е отдаден под наем 10 години, което е показател за лошото му състояние. В рамките на две години от приемането на новите правила обаче наемателите, които са настанени по старата наредба и отговарят на условията ѝ, ще могат да поискат да купят имота.

При представянето бяха казани грозните истини за повсеместната корупция при стопанисването на общинските жилища, които са недостъпни за повечето нуждаещи се, но много от тях се ползват от лица с високи доходи, включително стотици хилади. Освобождаването на жилищата пък се случвало основно чрез дела, които продължават по 3-4 години, през които наемателите продължават да ги ползват въпреки че не отговарят на условията за това.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че ваксината срещу менингококи трябва да стане задължителна?

Подкаст