Нови еврорегулации в Закона за пазарите на финансови инструменти

МФ: Бюджетният дефицит намалява с 300 млн. лева до 3,7 млрд. лв. към края на ноември

Кабинетът публикува за обществено обсъждане промени в Закона за пазарите на финансови инструменти, които въвеждат в националното законодателство изискванията на пет законодателни акта от правото на Европейския съюз.

Отразена е Директива (ЕС) 2024/790 относно пазарите на финансови инструменти и Регламент (ЕС) 2024/791 във връзка с повишаване на прозрачността на данните, премахване на пречките пред създаването на системи за консолидирани данни, оптимизиране на задълженията за търговия и забрана за получаване на плащане за поток от нареждания. Съобразен е и чл. 3 от Директива (ЕС) 2023/2864 за относно създаването и функционирането на европейската единна точка за достъп. Въвеждат се изискванията на Директива (ЕС) 2024/2994 по отношение на третирането на риска от концентрация, произтичащ от експозициите към централни контрагенти, и на риска от контрагента при сделките с деривати, преминаващи централен клиринг.

Възприети са и регулациите на Регламент (ЕС) 2023/2845 по отношение на дисциплината при сетълмента, трансграничното предоставяне на услуги, сътрудничеството между надзорните органи, предоставянето на спомагателни услуги от банков тип и изискванията към централните депозитари на ценни книжа от трети държави. В допълнение, с проекта също така се цели отстраняването на констатирани неточности и непълноти, установени при проверката на съответствието от Европейската комисия при въвеждането на изискванията на Директива (ЕС) 2019/2034 относно пруденциалния надзор върху инвестиционните посредници.

Очакваните резултати от прилагането на новата уредба са повишаване качеството и съдържанието на консолидираните данни за цените и ликвидността с цел избягване на рисковете, свързани с
ликвидността и изпълнението на сделките, възникващи от липсата на коректна
информация относно цените и наличните обеми на търговия за търгуваните финансови
инструменти. Поясняват се изискванията за издаване на разрешение за упражняване на дейност въз основа на един лиценз, както и до засилване на сътрудничеството между органите на държавата членка по произход и на приемащата държава-членка.

Изграждането на европейска единна точка за достъп цели да осигури
централизиран достъп до публично достъпна информация от значение за финансовите
услуги, капиталовите пазари и устойчивото развитие, за да предоставя на
обществеността лесен централизиран достъп до информация за инвеститорите.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че ваксината срещу менингококи трябва да стане задължителна?

Подкаст