ВКС тълкува носи ли прокуратурата отговорност за вреди при разследване без обвинение

вкс

Следва ли да бъде ангажирана отговорността на държавата за обезщетяване на причинени вреди, когато по прекратено наказателно производство разследваният неизвестен извършител не е привлечен като обвиняем? Това ще тълкува Гражданската колегия на Върховния касационен съд във връзка с дело на лекар срещу прокуратурата. Той претендира 15 хил. лв. за имуществени вреди и още 50 хил. лв. за неимуществени от прекратено разследване, по което не му е повдигнато обвинение.

Историята започва през 2012 г. с подадена срещу него в ГДБОП от жена жалба за принуда, по която е образувано досъдебно производство срещу неизвестен извършител. За 4 години разследващите разпитали обаче само лекаря и подателката на жалбата, като провели и очна ставка между тях. През 2015 г. производството е прекратено с мотива, че деянието не е извършено или не съставлява престъпление. Преди това обаче разследването служи като основание прокуратурата да приложи специални разузнавателни средства и да поиска изменение на мярка за процесуална принуда на лекаря по друго дело.

По него той е с мярка парична гаранция, но бившият главен прокурор Иван Гешев – тогава още редови обвинител в Софийска градска прокуратура, иска утежняване на мярката в задържане под стража, позовавайки се на делото по сигнала за принуда. Така внесената от лекаря сума по гаранцията е отнета в полза на държавата, а той е задържан и остава в ареста близо месец.

След прекратяването на разследването за принуда предявява иск по чл. 2, ал. 1, ЗОДОВ, който ангажира отговорността на държавата за вредите от „обвинение в извършване на престъпление, ако лицето бъде оправдано или ако образуваното наказателно производство бъде прекратено поради това, че деянието не е извършено от лицето или че извършеното деяние не е престъпление„.

Софийският градски съд и Софийският апелативен съд отхвърлят иска с мотива, че при тясното тълкуване на законовата уредба прокуратурата не отговаря за вреди от неповдигнато незаконно обвинение. Оказва се обаче, че състав на ВКС е въвел вече противоречива практика в тази насока. В негово решение се приема, че изразът „обвинение в извършване на престъпление“ трябва да се тълкува по-широко и когато досъдебното производство е образувано срещу неизвестен извършител при достатъчно данни за извършено конкретно престъпление, което единствено ищецът би могъл да извърши, в този случай той търпи вреди от момента, в който е узнал за образуваното наказателно производство.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли цените на имотите да се повишат още след влизането ни в еврозоната?

Подкаст