Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов яростно брани гърба на лидера на „Ново начало“ Делян Пеевски и днес го доказа като заяви, че той всъщност не е санкциониран по „Магнитски“. По думите му, щяло да дойде време и истината за Пеевски и Горанов щяла да излезе наяве.
Според Борисов всичко идвало от „една публикация в „Политико“. „Когато бяхме в сглобката, „Продължаваме промяната – „Демократична България“ си призна как са го направили. Те дойдоха и предложиха на Пеевски да свалят санкциите за жена му и за децата му, и за майка му. Дразни ме, когато говорят неща, които ние сме слушали от тях. Истински разчитам на това, че Българите се научиха да гледат и четат между редовете и по делата да познават кой какво мисли“, заяви той и добави, че е сигурен, че Владислав Горанов е станал жертва на доноси.
На въпрос има ли информация кога се очаква от списъка да бъдат извадени Пеевски и Горанов герберският лидер заяви, че няма информация, но „тече такъв процес“. „Ние официално сме питали и те, както вчера на унгарците, ни казаха – по публикация в „Политико“, коментира той.
Твърдението на Борисов, че Пеевски не е санкциониран за корупция е невярно, а допускането, че е станало по „доноси“ е твърдение на самия лидер на „Ново начало“. На 2 юни 2021 г. Министерството на финансите на САЩ наложи санкции съгласно Глобалния закон „Магнитски“ на трима български граждани – Делян Пеевски, Васил Божков и Илиян Василев, както и на 64 юридически лица, свързани с тях.
Пеевски не само е санкциониран от САЩ за корупция, но и две години по-късно, и от Великобритания. Тогава Британското правителство заяви, че има основателни подозрения, че Пеевски е отговорен за сериозна корупция, включително злоупотреба с публични средства и използване на влияние за лична изгода.
Коментарът на лидера на ГЕРБ идва часове, след като стана ясно, че приближеният до унгарския премиер Виктор Орбан Антал Роган е изваден от списъка „Магнитски“. С отмяната на санкциите се отбеляза промяна в тона на отношенията между САЩ и Унгария, особено след встъпването в длъжност на президента Доналд Тръмп, който поддържа по-близки връзки с Орбан.
На въпрос дали ГЕРБ ще влезе в открита коалиция с Пеевски, ако санкциите по „Магнитски“ не са проблем, той заяви: „Не се налага това да се случи„. Борисов призна също така, че правителството в момента е зависимо от „Ново начало“, като от думите му се разбра, че подкрепа от други групи няма да се търси.
Фабрика за барут
Пре медиите в кулоарите на парламента Борисов съобщи, че е пратил на Росен Желязков изключително детайлна оферта за инвестиция за фабрика за барут, съвместно с германския концерн „Райнметал“. Вчера лидерът на ГЕРБ проведе среща в Германия с Армин Папергер, изпълнителен директор на най-големия отбранителен концерн в Европа “Райнметал”.
Той обясни, че предложението е проектът да бъде съвместен с държавата, като участието на „Райнметал“ да бъде 51%, а на България – 49 процента. Инвестицията е 420 млн. евро.
„В момента се превъоръжава Европа, „Райнметал“ е най-големият концерн не само в Германия, а и в Европа, с хиляди съпътстващи компании за танкове, бронетранспортьори. 100 завода имат извън Германия, 30 са в Германия“, каза той.
Най-бързо заводът може да стане за две години, обясни Борисов, като посочи, че паралелно със строежа трябва да се направят инвестиции в новите снаряди и технологични линии.
Реакторите на АЕЦ „Белене“
„Има интерес от американски фирми да се строят центрове за изкуствен интелект у нас, затова трябва постоянен ток“, коментира лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов по повод информацията, че реакторите от площадката на АЕЦ „Белене“ няма да бъдат продадени на Украйна.
Той каза още, че с българските власти са се свързали и дошли представители на топ три на световните фондове, които имат изключителен интерес да се направят огромни „дейта центрове“. Според него това е новият хит за САЩ и Великобритания, но за строителството на тези центрове трябват две неща – постоянен ток от поне 1000 мегавата, който може да бъде произведен от ядрени реактори, от газови или топлоцентрали.
По думите му представителите на тези фондове са помолили България да изчака с решението си да продаде реакторите от АЕЦ „Белене“ на Украйна, за да говорят с президента на САЩ Доналд Тръмп.
„Затова Зафиров (бел. ред. – вицепремиер и председател на БСП) говори с мен, аз му казах – нека да изчакаме, имаме опцията да ги продадем, не сме ги продали 10 години, може да ги продадем другия месец, може да ги продадем след пет месеца. Дотогава обаче искам с президента Тръмп, с Илон Мъск, с „Майкрософт“, Бил Гейтс, имат интерес, ако можем да направим това нещо не вярвам да има българин да не иска най-мощният изкуствен интелект да е тук. Аз мисля за държавата“, похвали се Борисов.
Трусовете във властта
Лидерът на ГЕРБ коментира, че не е изненадан, че фракцията на Доган е напуснала управляващото мнозинство. Според него освен оттеглянето на подкрепата на „Демокрация, права и свободи“ – ДПС от правителството, и вотът на недоверие, внесен от „Морал, единство, чест“, „Възраждане“ и „Величие“ дава „недобър сигнал“.
„Разликата между нас и тях е (бел. ред. – „Демокрация, права и свободи“ – ДПС), че ние мислим за държавата. Надали това е най-добрият дизайн на правителство, но след като Конституционният съд вкара и „Величие“ в парламента и да могат всяка седмица да има вот на недоверие се бави работата, не е добре. Светът живее в много проблемни времена, но и такива, които дават много възможности“, коментира Борисов.
Лидерът на ГЕРБ изказа благодарности на „Продължаваме промяната – Демократична България“, че няма да подкрепи вота на недоверие срещу кабинета „Желязков“.