„Москва и Киев искат да спрат войната в Украйна. С падането на цената на петрола Владимир Путин е по-склонен да сключи мир.“ Това заяви президентът на САЩ Доналд Тръмп, цитиран от „Ройтерс“. Агенцията отбелязва, че цената на петрола, която движи руската икономика, е намаляла с около 15 долара за барел от началото на годината, а според нейни източници ОПЕК+ ще ускори повишенията на добива на петрол.
„Изминахме дълъг път и нещо може да се случи, да се надяваме, че ще се случи“, заяви Тръмп. Той отбеляза, че Путин е предложил тридневно примирие за отбелязването на 80-та годишнина от победата на СССР и съюзниците му над нацистка Германия по време на Втората световна война.
„Както знаете, президентът Путин обяви тридневно примирие, това не звучи като нещо съществено, но е много, ако знаехте, откъде започнахме. Това е война, която не трябваше да се случва“, заяви президентът на САЩ. По думите му броят на убитите във войната е много по-висок от съобщенията на повечето медийни организации и нито едната, нито другата страна, публикува актуални данни за жертвите.
В отговор на въпрос за възможна среща между Тръмп и Путин в Саудитска Арабия Кремъл заяви, че такава среща е необходима, но допълни, че Путин няма планирани посещения в Близкия изток за средата на май. Тръмп заяви, че планира да посети Саудитска Арабия през май.












