Мениджърите на „Лавена“ АД предлагат да се разпредели дивидент в брутен размер от по 0.08 лв. на акция или общо 793 552.80 лв. от нетната печалба за 2024 година. Това е записано в поканата за свикване на редовно общо събрание на акционерите на козметичната фирма, което ще се проведе на 6 юни в Шумен.
Дружеството отчете за миналата година положителен финансов резултат в размер на 2 304 788.55 лева. Останалата след разпределението на дивидент сума от 1 511 235.75 лв. ще се отнесе като допълнителен резерв на компанията.
Преди това акционерите трябва да приемат докладите на съвета на директорите за дейността на дружеството (индивидуален и консолидиран), годишните финансови отчети за 2024 г. (индивидуален и консолидиран) и докладите на регистрирания одитор за извършената проверка.
Ще се гласува и предложението за освобождаване от отговорност на членовете на борда на директорите за дейността им през 2024 г., като включително се освобождава от отговорност Стела Йорданова, заемала позицията член на съвета до 11 юни миналата година.
Общото събрание ще определи размера на възнагражденията на мениджърите, като ще приеме и нова политика за възнагражденията на членовете на борда.
В дневния ред е и точката за
обратно изкупуване на акции от капитала на дружеството.
Максималният брой акции, които то ще събере, е до 10 на сто от общия брой книжа с право на глас, издадени от дружеството, но не повече от 3 на сто за всяка календарна година, включена в срока на обратното изкупуване. Минималната цена ще бъде 1.80 лв., а максималната – 2.80 лева.
Процедурата ще се извърши в рамките до 5 години от датата на приемане на решение от общото събрание. Съветът на директорите ще може да определи всички останали параметри на обратното изкупуване.
Акционерите ще обсъдят и промени в устава на дружеството.
При липса на кворум събранието ще се проведе на 24 юни на същото място и при същия дневен ред.
Общо 1 521 116.96 лв. от нетната печалба на „Лавена“ за 2023 година беше изплатен дивидент в брутен размер на 0.03 лв. на акция.
От началото на годината цените на акциите на компанията поскъпват и в момента се търгуват на „Българска фондова борса“ по 2.12 лв. за един брой.












